CM 2022

Victorii pentru Brazilia si Argentina in preliminariile sud-americane. Borna importanta atinsa de Neymar

Cele doua forte ale fotbalului sud-american raman in fruntea ierarhiei preliminariilor din CONMEBOL pentru Cupa Mondiala de anul viitor.

Brazilia a invins Uruguay pe teren propriu, cu 4-1, prin golurile marcate de Neymar, Raphinha (dubla) si Gabriel Barbosa.

Golul de onoare al uruguayenilor a fost reusit de Luis Suarez.

Cu reusita de joi noapte Neymar ajunge la cota 70 de goluri in 115 meciuri pentru Brazilia.

Doar legendarul Pele are mai multe goluri pentru nationala braziliana (77).

Raphinha este noua senzatie a fotbalului brazilian. Acesta a marcat doua goluri si a oferit doua pase decisive in cele 145 de minute jucate pentru nationala.

In meciul cu Uruguay jucatorul in varsta de 24 de ani legitimat la Leeds United a fost titular in premiera.

Intr-un alt meci, Argentina a invins Peru la limita, acasa, cu 1-0. Martinez a marcat pentru argentinieni, in timp ce Peru a ratat un penalty in repriza secunda prin Yotun.

Alte rezultate din preliminariile sud-americane pentru Cupa Mondiala:

Chile – Venezuela 3-0

Columbia – Ecuador 0-0

Bolivia – Paraguay 4-0.

Brazilia conduce in clasament dupa disputarea a 11 meciuri, cu 31 de puncte, urmata de Argentina (25 puncte), Ecuador (17), Columbia (16), Uruguay (16).

Primele patru clasate se califica direct la Cupa Mondiala, urmand ca a cincea sa dispute un baraj intercontinental.