CM 2022

Ucraina invinge Scotia si ajunge in finala barajului pentru Cupa Mondiala

Nationala Ucrainei a castigat cu 3-1 pe Hampden Park din Glasgow confruntarea cu Scotia si ajunge la o victorie distanta de calificarea la turneul final gazduit de Qatar la finalul acestui an.

Intr-o combinatie de fotbal si emotie in stare pura, Ucraina a aratat un spirit cum rar se vede pe terenurile de sport, data fiind situatia dramatica din aceasta tara invadata de Federatia Rusa incepand cu 24 februarie.

Andriy Yarmolenko a deschis scorul in prima repriza si Roman Yaremchuk a dublat avantajul Ucrainei dupa pauza.

Scotia a redus din diferenta prin Callum McGregor, cu 11 minute inaintea finalului.

La 0-2 gazdele au ratat o sansa imensa de gol prin John McGinn, acesta reluand cu capul incredibil pe langa poarta goala la o centrare din dreapta.

Ucraina a dat lovitura la ultima faza a meciului pe contraatac prin Artem Dovbyk.

In tribunele arenei Hampden Park au fost prezenti si aproximativ 3.500 de suporteri ucraineni, printre acestia si 65 de copii ramasi orfani in urma invaziei ruse din Ucraina.

Acestia au fost invitati la meci de Federatia Scotiana de fotbal.

Ucraina va juca pe 5 iunie la Cardiff cu Tara Galilor pentru ultimul loc din Europa la Cupa Mondiala.

Tara Galilor a jucat miercuri seara contra Poloniei in primul meci din Liga Natiunilor, sezonul 2022/23, pierzand cu 1-2 dupa ce a avut 1-0.