CM 2022

Tite si-a dat demisia dupa ratarea calificarii in semifinale

Brazilia a ramas fara selectioner dupa eliminarea suferita in fata Croatiei, in sferturile Cupei Mondiale din Qatar.

Tite a anuntat ca renunta la postul, dupa ce Brazilia a fost eliminata de Croatia, cu 4-2, la loviturile de departajare.

“O infrangere dureroasa, dar sunt impacat cu mine insumi. Se incheie un ciclu”, a spus Tite.

Acesta a preluat nationala Braziliei in 2016, trecandu-si in cont trofeul Copa America, in 2019.

Brazilia a deschis scorul prin Neymar in minutul 105 al meciului cu Croatia, dar vicecampioana mondiala din urma cu patru ani a egalat la singurul sut pe poarta, in minutul 117, dupa un contraatac.

La loviturile de departajare croatii au fost mai lucizi si au inclinat balanta. Pentru Brazilia au ratat Rodrygo si Marquinhos.