CM 2022

Surpriza uriasa in preliminariile pentru Cupa Mondiala. Bulgaria a plecat neinvinsa din Italia

La primul meci oficial dupa castigarea Campionatului European in 11 iulie la Londra, Italia a fost tinuta in sah pe teren propriu de modesta echipa a Bulgariei, doar o umbra in ultimii 20 de ani a nationalei care intalnea Squadra Azzurra in semifinalele Cupei Mondiale din 1994.

Italia a aliniat cel mai bun “11” posibil la ora actuala si a deschis scorul prin Chiesa dupa 16 minute de la primul fluier.

Bulgaria a restabilit egalitatea prin Iliev, cu cinci minute inaintea pauzei meciului disputat pe Stadio Artemio Franchi din Florenta.

Pentru Bulgaria este doar al doilea punct obtinut in actuala campanie de calificare.

Italia are zece din patru meciuri, dar poate pierde prima pozitie daca Elvetia isi castiga cele doua partide restanta.

Suedia invinge Spania

O alta surpriza inregistrata in meciurile de joi seara este victoria Suediei pe teren propriu contra Spaniei.

Cele doua formatii s-au aflat in aceeasi grupa preliminara pentru EURO 2020 si au continuat duelul la turneul final din vara acestui an.

De aceasta data Suedia a reusit sa treaza peste sortii potrivnici si a invins Spania, cu 2-1, intr-un meci disputat la Stockholm.

Soler a deschis scorul pentru Spania, un avantaj de care fosta campioana mondiala s-a bucurat un singur minut. Isak a adus egalarea pentru nordici.

Claesson a marcat apoi golul victoriei pentru Suedia, in minutul 57.

Pentru Spania este prima infrangere in actualele preliminarii, in timp ce Suedia trece la conducerea grupei cu punctaj maxim dupa trei meciuri.

Anglia zdrobeste Ungaria

Intr-un meci disputat la Budapesta cu casa inchisa, Anglia a invins Ungaria, cu un categoric 4-0.

Un scor oarecum mincinos daca tinem seama ca in minutul 54 tabela arata 0-0.

Golurile vicecampioanei europene au fost marcate de Sterling, Kane, Maguire si Rice.

Punctaj maxim pentru Anglia dupa disputarea a patru meciuri, in timp ce pentru locul doi lupta se da intre Polonia (7 puncte), Ungaria (7 puncte) si Albania (6 puncte).