CM 2022

Serbia produce surpriza si trimite Portugalia lui Ronaldo la baraj

Surpriza de proportii pe Da Luz din Lisabona, acolo unde Portugalia a avut 1-0 cu Serbia inca din minutul 2, dar oaspetii au intors in extremis rezultatul.

Serbia s-a impus, cu 2-1, printr-un gol marcat de Mitrovic, in minutul 90, si a castigat grupa, calificandu-se direct la Cupa Mondiala din Qatar.

Portugalia, echipa care s-ar fi calificat direct chiar si cu un egal, va trebui acum sa treaca doua tururi de baraj pentru a ajunge la turneul final.

O alta echipa calificata direct la turneul final este Spania, formatie care a invins Suedia lui Zlatan Ibrahimovic, cu 1-0.

Suedia va merge de asemenea la baraj pentru a prinde calificarea la Mondial.

La turneul final s-a calificat direct si Croatia, vicecampioana mondiala de la editia precedenta.

Intr-un meci disputat la Split pe o ploaie infernala, Croatia a invins Rusia in meciul direct pentru prima pozitie in urma unui autogol.

Toate rezultatele inregistrate, duminica, in ultima etapa a preliminariilor Cupei Mondiale:

Grupa A: Luxemburg 0-3 Irlanda, Portugalia 1-2 Serbia

Grupa B: Grecia 1-1 Kosovo, Spania 1-0 Suedia

Grupa H: Croatia 1-0 Rusia, Malta 0-6 Slovacia, Slovenia 2-1 Cipru

Grupa J: Armenia 1-4 Germania, Liechtenstein 0-2 Romania, Macedonia de Nord 3-1 Islanda.