CM 2022

Selectionerul Croatiei dupa calificarea in semifinale: "Este un miracol"

Zlatko Dalic, selectionerul Croatiei, a vorbit la cald despre calificarea echipei sale in semifinalele Cupei Mondiale dupa 4-2 cu Brazilia la loviturile de departajare.

"Acesta este un miracol! Felicitari baietilor, tuturor celor implicati. Un meci mare in care am eliminat principala favorita si va spun ca aceasta este adevarata Croatia. Cand e nevoie, cand e cel mai important, aratam asa. Am mai spus-o si o repet, nu ne subestimati. Suntem mandri pana la cer, dar acesta nu este tot ce putem obtine aici", a declarat Dalic.

Evident, cuvinte spuse sub impresia momentului, pentru ca in realitate Croatia a aratat groaznic.

Fara sut pe poarta in 90 de minute, cu un gol marcat in minutul 117 pe contraatac la singurul sut pe poarta, Croatia trebuie sa multumeasca mai degraba zeitei norocului si sa-i ridice o statuie portarului Livakovic pentru interventiile din partea secunda a meciului.

Croatia poate candida fara probleme la titlul de cea mai urata echipa de la Cupa Mondiala, cu cel mai cinic fotbal vazut pana acum.

Intr-adevar, Dalic are dreptate intr-o privinta, e cu adevarat un miracol ca a reusit sa elimine Brazilia jucand nimic.