CM 2022

Messi, jucatorul cu cele mai multe meciuri in istorie la Cupa Mondiala

Odata cu finala disputata de Argentina contra Frantei, Lionel Messi a stabilit un nou record in fotbalul international.

Capitanul nationalei Argentinei a devenit jucatorul cu cele mai multe prezente la Cupa Mondiala in istorie – 26.

Lionel Messi se afla inaintea finalei de la Lusail la egalitate cu germanul Lottar Matthaus.

Messi a participat la cinci Cupe Mondiale, incepand cu editia 2006, obtinand in Qatar mult ravnitul trofeu.

Acesta mai jucase anterior o finala, pierduta in prelungiri contra Germaniei, in 2014.

Messi a incheiat al doilea in ierarhia marcatorilor, cu 7 reusite, fiind devansat de Kylian Mbappe (8 goluri), cel care a primit Gheata de Aur.

FIFA l-a desemnat pe Messi cel mai bun jucator al turneului final din Qatar.

Argentina a cucerit al treilea titlu mondial din istorie, dupa cele obtinute in 1978 si 1986.

Sud-americanii au trecut de Franta la loviturile de departajare, cu 4-2, dupa ce la finalul celor 90 de minute fusese 2-2, iar dupa 120 de minute tabela arata 3-3.

Finala Cupei Mondiale din Qatar a fost una dintre cele mai spectaculoase din istorie, daca nu chiar cea mai spectaculoasa prin intensitatea jocului, evolutia scorului si dramatism.