CM 2022

Asa am trait ultimele meciuri din faza grupelor la Cupa Mondiala: Camerun - Brazilia si Serbia - Elvetia

Sursă foto: twitter.com/

Vineri seara, de la 21:00, am transmis live text in aceasta pagina meciurile Camerun - Brazilia si Serbia - Elvetia din Grupa G la Cupa Mondiala.

Clasamentul actualizat in timp real:
Brazilia 6 (3-1), Elvetia 6 (4-3), Camerun 4, Serbia 1

FINAL Camerun - Brazilia 1-0

• 90' Inca o sansa mare ratata de brazilieni. Guimaraes nu prinde poarta din cativa metri. Ratari incredibile la brazilieni.
  • 90' Martinelli se trezeste cu mingea pe cap in sase metri, dar e prins in contratimp si trimite peste poarta.
  • 90' Camerun marcheaza in al doilea din cele noua minute de prelungire. Aboubakar isi scoate tricoul avand un galben. Il primeste pe al doilea si este eliminat din joc.
  • 88' Ce ocazie rateaza Pedro! Fara om in marcaj acesta suteaza din centrul careului peste poarta cameruneza.
  • 84' Raphina patrunde in dribling si paseaza in fata portii pentru aparitia lui Guimaraes, jucator intrat dupa pauza. Corner pentru Brazilia.
  • 81' Intrare rudimentara a lui Aboubakar asupra lui Martinelli scapat spre poarta cameruneza.
  • 57' Portarul Epassy se opune golului la sutul lui Militao.
  • 45' Camerun aproape de gol la reluarea lui Mbeumo cu capul. Respinge acrobatic portarul brazilian.
  • 45' Centrare din corner si Rodrygo trimite in plasa laterala.
  • 45' Portarul camerunez se opune din nou golului la sutul lui Martinelli.
  • 33' Dani Alves trimite peste poarta dintr-o lovitura libera.
  • 25' Al cincilea corner pentru brazilieni.
  • 14' Martinelli aproape de gol cu o reluare de cap din interiorul careului. Respinge portarul peste bara.
  • 21:00 A inceput meciul.
  • Camerun (4-3-3): Epassy; Nouhou, Wooh, Ebosse, Fai; Kunde, Ngamaleu, Zambo Anguissa; Aboubakar, Choupo-Moting, Mbeumo.
  • Brazilia (4-2-3-1): Ederson; Telles, Bremer, Militao, Alves; Fred, Fabinho; Martinelli, Rodrygo, Antony; Jesus.

FINAL Serbia - Elvetia 2-3

• 89' Portarul sarbilor iese la marginea careului si respinge din picioarele lui Fassnacht.
  • 81' Akanji suteaza dintr-o lovitura libera indirecta in plasa laterala.
  • 65' Mitrovic cade in careul elvetian si solicita penalty. Arbitrul e vehement in decizia de a lasa jocul sa continue.
  • 60' Tadic nu prinde poarta cu un sut din interiorul careului.
  • 56' Ratare uriasa a elvetienilor prin Embolo.
  • 48' Faza spectacol creata de elvetieni. Freuler e lasat cu poarta goala dupa un triunghi de pase si marcheaza fara niciun obstacol in cale.
  • 45' Gaura mare in apararea sarbilor si Embolo aduce egalarea cu o reluare din sase metri.
  • 35' Vlahovic aduce Serbia la conducere pe tabela. Sut din intoarcere la coltul lung.
  • 27' Serbia egaleaza prin Mitrovic. Lovitura de cap din centrul careului.
  • 20' Elvetia deschide scorul prin Shaqiri.
  • 11' Bara la sutul lui Zivkovic. Mingea ricoseaza apoi cu sansa in bratele lui Sommer.
  • 5' Sansa ratata si de sarbi prin Milenkovic dupa o lovitura de la coltul terenului.
  • 1' Elvetia rateaza prin Embolo la prima faza a meciului. Minge blocata de portarul Milinkovic-Savic.
  • Serbia (3-4-1-2): V. Milinković-Savić; Milenković, Veljković, Pavlović; Zivković, S. Milinković-Savić, Lukić, Kostić; Tadić; Vlahović, Mitrović.
  • Elvetia (4-2-3-1): Kobel; Widmer, Akanji, Schär, Rodríguez; Freuler, Xhaka; Shaqiri, Sow, Vargas; Embolo.

Brazilia e deja calificata in optimi dupa victoriile obtinute cu Serbia si Elvetia, echipe care vor lupta in meci direct pentru calificarea in optimi.

Cele mai reduse sanse le are Camerun, echipa care trebuie sa invinga Brazilia pentru a avea o sansa. Minuni s-au vazut destule la aceasta Cupa Mondiala din Qatar.

Vedeti aici cum arata clasamentul inaintea meciurilor decisive.

Criteriile de departajare in caz de egalitate de puncte.