CM 2022

SUA si Tara Galilor ofera prima remiza la Cupa Mondiala din Qatar

Ultimul meci al zilei de luni la Cupa Mondiala a fost cel dintre Statele Unite si Tara Galilor. O partida din Grupa B, unde  Anglia a zdrobit Iran (6-2).

Reveniti la un turneu final dupa opt ani, americanii au deschis scorul prin Timothy Weah, fiul legendarului atacant liberian George Weah, cu zece minute inaintea pauzei.

Un 1-0 conform cu ceea ce s-a jucat in prima repriza, yankeii fiind peste adversarii lor din Tara Galilor.

Galezii au acuzat din plin incarcatura emotionala a prezentei la Cupa Mondiala dupa 64 de ani.

O presiune de care au reusit sa scape la pauza, in partea secunda Tara Galilor dictand ritmul pe teren.

Vedeta Gareth Bale a iesit la rampa in final de meci, obtinand o lovitura de la 11 metri din care tot el avea sa marcheze.

Primul gol marcat de Tara Galilor la un Mondial, dupa reusita lui Terry Medwin in partida cu Ungaria din 1958. Au trecut de atunci 23533 de zile.

De retinut si ca Tara Galilor a obtinut numai remize in meciurile disputate in faza grupelor (trei in 1958).

Un rezultat datatori de sperante pentru americani, acestia depasind faza grupelor de cinci ori dupa ce au evitat infrangerea in meciul inaugural la un turneu final.

FINAL SUA - Tara Galilor 1-1

• Marcator: Weah (35') / Bale (82')

23:01 Final de partida. SUA si Tara Galilor ofera prima remiza la acest turneu final de Cupa Mondiala.

Min.90 - Meciul e prelungit cu noua minute. Putine minute fata de ce am vazut la partidele anterioare la aceasta Cupa Mondiala.

Min.89 - Ocazie pentru galezi la patrunderea lui Johnson. Acesta n-a mai avut forta pentru a pune probleme portarului. Doar un sut pentru statistica pe spatiul portii.

Min.82 - GOL! Tara Galilor restabileste egalitatea prin Bale din penalty. Nebunie in peluza rosie a suporterilor galezi.

Min.80 - PENALTY! Bale obtine lovitura de la 11 metri. Intrare din spate a lui Ream si un fault indiscutabil.

Min.77 - Corner al americanilor care ramane fara rezultat.

Min.65 - Centrare din corner si Moore sterge mingea peste poarta. O noua sansa pentru Tara Galilor.

Min.64 - Lovitura libera pentru galezi din jumatatea adversa de teren. Mingea e trimisa inalt la bataie, americanii resping pana la Davies care trimite in forta. Respinge portarul american peste poarta. Cea mai mare ocazie a galezilor in acest meci.

22:05 A inceput partea secunda. Statistica arata ca americanii au pierdut un singur meci la Cupa Mondiala, dupa ce au intrat cu avantaj la vestiar. S-a intamplat la CM din 1950, cand au condus Spania (1-0) si au pierdut pana la urma, scor 1-3.

21:50 Pauza. SUA intra la cabine cu 1-0 dupa reusita lui Weah.

Min.45 - Davies sterge mingea cu capul pe langa poarta americana.

Min.35 - GOL! Americanii deschid scorul prin Timothy Weah, fiul fostului mare atacant liberian George Weah. Finalizare de efect cu exteriorul. Weah devine astfel primul jucator care inscrie contra Tarii Galilor la o Cupa Mondiala, dupa legendarul Pele in 1958.

Min.14 -  Ampadu suteaza de la distanta peste poarta americana.

Min.11 - Dest (SUA) vede primul galben al meciului pentru o intrare dura in marginea terenului.

Min.10 - Dubla ocazie pentru americani in mai putin de un minut. Josh Sargent este responsabil pentru aceste ratari.

21:01 A inceput meciul. Arbitreaza Abdulrahman Al-Jassim din Qatar.

SUA: Turner, Dest, Zimmerman, Adams, Robinson, Musah, McKennie, Pulisic, Ream, Weah, Sargent.

Tara Galilor: Hennessey, Mepham, Rodon, B Davies, Roberts, Ampadu, Ramsey, Wilson, N Williams, James, Bale.

Nationala americana este prezenta pentru a 11-a oara la un turneu final si prima oara dupa o absenta de opt ani.

Tara Galilor a mai jucat o singura data la Cupa Mondiala, in 1958, cand a fost eliminata in sferturi de Brazilia (0-1).

Americanii s-au calificat de pe locul al treilea, fiind devansati in preliminariile zonei CONCACAF de Mexic si Canada.

Tara Galilor a trecut doua runde de baraj pentru a ajunge la Cupa Mondiala, invingand Austria (2-1) si Ucraina (1-0).