2
2
Argentina
Weghorst 90' Messi 74' Molina 35'

Asa am trait: Olanda - Argentina. Olandezii revin de la 0-2 si trimit meciul in prelungiri cu gol la ultima faza. Nebunie de meci!

Am transmis live text in aceasta pagina, vineri seara, de la 21:00, duelul Olanda - Argentina din sferturile Cupei Mondiale.

23:56

Argentina merge in semifinale, cu 4-3 la loviturile de la 11 metri.

Penalty
P

GOL Argentina! Lautaro Martinez transforma ultimul penalty si aduce calificarea in semifinale.

P

GOL Olanda! Luk de Jong egaleaza la 3-3, dar ultimul cuvant ii apartine lui Lautaro.

P

RATARE! Enzo Fernandez suteaza pe langa poarta. Ramane 3-2 pentru Argentina.

P

GOL Olanda! Weghorst inscrie si reduce din diferenta. Daca rata, era gata!

P

GOL Argentina! Montiel face 3-1 cu o executie sigura.

P

GOL Olanda! Koopmeiners trage tare si mentine echipa batava in aceasta serie de lovituri.

P

GOL Argentina! Parades trimite tare si in plasa latarela pentru 2-0.

P

RATARE Olanda! Martinez apara sutul lui Berghuis.

P

GOL Argentina! Messi trimite pe jos si sigur.

P

RATARE Olanda! Martinez apara sutul lui Van Dijck.

P

Olandezii au castigat tragerea la sorti si bat primii.

Pauza 4
23:43

Ramane 2-2 la finalul celor 120 de minute si totul se va decide la 11 metri.

Prelungiri 2
120'

Fernandez suteaza in bara!

120'

Di Maria da pe poarta direct din corner. Noppert scoate peste.

120'

Messi trage la poarta, dar mingea e deviata in corner.

119'

Noppert respinge in lateral sutul lui Lautaro.

116'

Pezzella reia cu capul peste poarta. Ce sansa pentru Argentina!

115'

Enzo Fernandez suteaza din afara careului si Weghorst aproape de o deviere in propria poarta.

114'

Incredibila ocazie pentru Argentina la sutul lui Lautaro Martinez. Corner pentru Argentina.

112'

Gakpo patrunde in zona centrala si obtine lovitura libera, dar centralul e de alta parere. Fault si galben pentru Pezzella.

111'

Di Maria intra in locul lui Lisandro Martinez.

110'

Messi ia o faza pe cont propriu unu la unu cu Frankie de Jong. Sut peste poarta olandeza.

Pauza 3
23:25

Ramane 2-2 dupa prima repriza de prelungiri.

Prelungiri 1
104'

Messi arunca mingea in careu pentru urcarea lui Otamendi. E prea tare si mingea iese afara.

101'

Timber scapa de al doilea galben dupa un fault asupra lui Messi.

98'

Luk de Jong obtine faultul in duel cu Otamendi. O noua lovitura libera periculoasa pentru poarta lui Martinez.

91'

S-a reluat meciul cu prima repriza de prelungiri.

Pauza 2
23:05

Mateu Lahoz pune capat celor 90 de minute. Meciul intra in prelungiri, dar pana acolo se platesc polite pe teren.

90'

Gol Weghorst !

Olanda restabileste egalitatea la ultima faza a meciului. A fost o schema cu mingea trimisa pe jos in spatele zidului pentru Weghorst si acesta inscrie pentru 2-2.

90'

Messi vede galben pentru proteste.

90'

Lovitura libera pentru Olanda obtinuta de uriasul Weghorst. Suntem in minutul 90+10.

90'

Berghuis suteaza in zidul argentinian. Au mai trecut doua minute din cele zece.

90'

Lovitura libera obtinuta de olandezi la 20 de metri de poarta argentiniana.

90'

Meciul e prelungit cu 10 minute!

90'

Parades se alege cu un galben.

88'

Cedeaza nervii la marginea terenului. Ake e pus in cap, vine Parades si suteaza mingea deliberat spre banca olandezilor.

85'

Olandezii insista si Berghuis prinde o torpila de la marginea careului. Mingea e deviata in corner.

84'

Intrat de putine minute in teren, Werghorst readuce Olanda in meci cu o lovitura de cap din centrul careului. Nimic de facut pentru Martinez.

74'

Gol Messi!

Argentina isi dubleaza avantajul pe tabela. Messi parca l-a hipnotizat pe Noppert pe linia portii si a marcat fara emotii.

71'

Acuna cade in careu in duel cu Dumfries si arbitrul acorda penalty pentru Argentina.

63'

De putin rateaza Messi din lovitura libera. Mingea a sters plasa laterala.

62'

Messi obtine lovitura libera la 20 de metri de poarta olandeza.

52'

Olanda are initiativa in aceasta repriza. Pana acum prudenta e cuvantul de ordine. Nimeni nu risca nimic.

50'

De Paul trimite pentru urcarea lui Messi in careu. Iese Noppert si retine.

46'

A inceput repriza secunda. Olanda inca nu a tras vreun sut pe poarta.

21:51

Argentina are 1-0 la pauza.

45'

Romero opreste mingea cu mana si vede cartonasul galben. Un hent cum rar vedem.

44'

Acuna vede si el cartonasul galben pentru o intrare cu talpa asupra lui Dumfries. Va fi suspendat in semifinale, daca Argentina se califica.

40'

Timber vede cartonasul galben pentru un branci pe care acesta i-l da lui Acuna.

39'

Alvarez recupereaza in jumatatea adversa, joaca repede cu Messi care e cu spatele la poarta. Se intoarce pana la urma si trage cu dreptul. Minge pe portar.

35'

Gol Molina!

Argentina deschide scorul prin Molina. Excelent gasit de o pasa a lui Messi, acesta inteapa mingea pe langa Noppert.

32'

Alvarez greseste preluarea si olandezii ies pe contraatac prin Gakpo. Recupereaza argentinienii si De Paul suteaza pe centrul portii. Pasa la portar.

30'

Mateu Lahoz opreste meciul pentru a acorda un cartonas galben unuia dintre asistentii lui Lionel Scaloni.

25'

Gakpo centreaza in careul argentinian. Respinge de acolo Romero.

24'

Depay combina cu Bergwijn si acesta trage pe langa poarta din 16 metri.

22'

Messi trage peste poarta dupa o preluare prin care a scos din joc trei adversari.

21'

Olanda a beneficiat de primul corner al meciului.

20'

Otamendi il blocheaza pe Depay in careul argentinian.

18'

Olandezii au echilibrat partida si au inceput sa iasa mai mult la constructie.

18'

Martinez iese din poarta si blocheaza din picioarele lui Bergwijn,

10'

Molina centreaza in careu, Van Dijk respinge pana la Messi. Acesta continua cu Acuna in careu, care insa greseste centrarea.

10'

Argentina domina inceputul partidei. Olanda sta in asteptare si pandeste un eventual contraatac.

5'

Depay e tamponat puternic la centrul terenului de Otamendi.

5'

Minge recuperata de Argentina in jumatatea adversa. Scapa olandezii cu fata curata.

1'

Peste 30.000 de argentinieni in tribune la acest meci. Atmosfera e una sud-americana.