2
Japonia
Asano 83' Doan 75'

Asa am trait Germania - Japonia 1-2

Am transmis live text in aceasta pagina, miercuri, de la ora 15:00, debutul Germaniei la Cupa Mondiala din Qatar. Fosta campioana mondiala a intalnit Japonia intr-o partida din Grupa E.

17:00

E gata meciul! Japonia invinge Germania, cu 2-1, dupa ce a revenit de la 0-1 la pauza. Doua rezerve au adus victoria niponilor, ambii evoluand pentru echipe germane. Ce nebunie!

90'

Neuer ramane in careul advers si la corner. Kimmich executa in sase metri, iese Gonda si respinge.

90'

Se apara eroic niponii si Sule trage in blocajul unui adversar. Doar corner pentru nemti.

90'

Neuer urca in careul advers la o lovitura libera a Germaniei.

90'

Ocazie mare pentru Germania la sutul lui Goretzka din marginea careului.

90'

Nemtii cersesc un penalty, insa nici vorba de asa ceva. Continua atacurile la poarta lui Gonda. Japonia e masata in propriul careu, dar Rudiger trimite pe langa poarta.

90'

Meciul e prelungit cu 7 minute!

88'

Ca o ironie, cei doi marcatori ai Japoniei evolueaza in Germania. Doan la Freiburg si Asano la Bochum.

87'

Asano cade in careul german la duelul cu Rudiger. Jocul continua si tot stadionul il fluiera pe arbitrul central.

84'

83'

Gol Asano!

Centrare lunga din propria jumatate de teren, Asano preia de langa un fundas german si il invinge pe Neuer cu un sut in forta sub transversala.

79'

La nemti intra Mario Goetze, jucator care n-a mai evoluat in nationala din finala Cupei Mondiale cu Argentina din 2014, atunci cand a marcat unicul gol in prelungiri. Au trecut de atunci 3055 de zile.

75'

Gol Doan!

Noul intrat Minamino il pune la incercare pe Neuer si pe urmarire Doan trimite in poarta pentru 1-1. Bucurie de nedescris in tabara japoneza.

73'

Japonia aproape de gol prin Ito. Portarul Neuer respinge incredibil cu mana stanga, apoi Sakai trimite peste poarta goala.

70'

Tripla interventie a portarului japonez Gonda in mai putin de un minut!

61'

O sansa pentru japonezi de care acestia nu reusesc sa profite. Ito a centrat direct intr-un adversar.

60'

Bara ii salveaza pe niponi la sutul lui Gundogan din zona centrala.

59'

Germania stabileste un nou record la Cupa Mondiala cu cele 422 de pase avute in prima repriza a meciului cu Japonia.

51'

Musiala ataca in zona centrala si suteaza putin peste poarta. Germania cauta sa inchida meciul.

47'

Gnabry patrunde in forta si suteaza in bara din pasa lui Muller.

46'

A inceput partea secunda.

15:52

Germania intra cu 1-0 la cabine dupa o repriza dominata autoritar. Ambele echipe au avut cate un gol anulat.

45'

Maeda aproape de gol cu o deviere din interiorul careului. Nagatomo a centrat din flancul stang.

45'

Reusita nemtilor e anulata pentru un offside la Havertz. Ramane 1-0.

45'

Faza rapida de atac a nemtilor care duce la marcarea golului doi. O faza suspecta de offside la Havertz, cel care a marcat. Golul e verificat de VAR.

45'

Patru minute suplimentare pentru prima repriza.

45'

Actiune personala a lui Musiala. Intoarce un adversar si trimite peste poarta din 16 metri.

34'

Este primul gol marcat de Ilkay Gundogan pentru Germania la un turneu final major.

33'

Gol Gundogan!

Germania deschide scorul prin Gundogan din lovitura de la 11 metri.

32'
31'

Penalty pentru Germania la contactul dintre Gonda si Raum!

29'

Raum patrunde in careu si trage pe poarta. Minge respinsa de Gonda,

28'

Gonda retine sutul lui Gundogan. Dominare aproape totala din partea nemtilor.

20'

Kimmich trage in forta si portarul japonez reuseste sa respinga.

17'

Posesie zdrobitoare in favoarea Germaniei (78%).

10'

La 19 ani si 270 de zile, Jamal Musiala este cel mai tanar jucator care evolueaza pentru Germania la o Cupa Mondiala dupa editia din 1958.

8'

Japonia marcheaza prin Maeda, dar golul este invalidat dupa o semnalizare de la margine pentru offside.