1
Polonia
Lewandowski 90'

Asa am trait Franta - Polonia

Am transmis live text in aceasta pagina, duminica, de la ora 17:00, meciul Franta - Polonia din optimile de finala la Cupa Mondiala din Qatar.

18:57

Final de partida. Franta se califica in sferturile de finala.

90'

Gol Lewandowski!

A doua oara Lewandowski nu mai rateaza si atacantul polonez isi trece in cont al doilea gol la Cupa Mondiala.

90'

Lewandowski rateaza lovitura de la 11 metri, dar arbitrul intervine si dicteaza repetarea. Lloris n-a stat cu un picior pe linia portii.

90'

Penalty pentru Polonia acordat de VAR.

90'

VAR-ul intervine la un hent comis in careul francez.

90'

Gol Mbappe!

Mbappe inscrie cu un sut aproape de vinclu. Este al 16-lea sau gol la nationala in ultimele 14 meciuri.

76'

Gol Mbappe!

Griezmann recupereaza in propriul careu, trimite in fata pentru Giroud. Acesta combina cu Dembele si de la acesta mingea ajunge la Mbappe. Sut sub transversala pentru al optulea gol din cariera la Cupa Mondiala si al patrulea la acest turneu final.

71'

Faza fixa pentru polonezi. Centrare in careu si Glik reia cu capul peste poarta.

63'

Mbappe cade in careu si practic cerseste un penalty. Centralul e cu mana sus pentru un offside semnalizat de la margine.

56'

Mbappe trage la poarta si mingea e deviata in corner. 7-1 raportul cornerelor.

49'

Patrundere a lui Dembele. Acesta isi prelungeste prea mult balonul si faza se stinge.

48'

Griezmann suteaza direct pe poarta si-l obliga pe Szczesny la o interventie decisiva.

47'

Bereszynski il opreste prin fault pe Dembele si se alege cu un cartonas galben.

46'

17:52

La 36 de ani si doua luni, Giroud devine cel mai varstnic marcator in faza eliminatorie la Cupa Mondiala, de la camerunezul Roger Milla in 1990. Acesta avea 38 de ani la momentul respectiv.

17:51

Olivier Giroud a devenit cel mai bun marcator din istoria nationalei Frantei - 52 de goluri. Acesta l-a depasit pe Thierry Henry.

17:48

Pauza in meciul Franta - Polonia. Campioana mondiala conduce prin golul marcat de Giroud.

44'

Gol Giroud!

Franta deschide scorul prin Giroud din pasa lui Mbappe.

38'

Dubla ocazie pentru polonezi. Zielinski a fost blocat de Lloris, mingea a ramas la polonezi si Varane a respins de pe linia portii.

36'

Ciocnire intre Szczesny si Upamecano. S-a dictat fault in atac.

35'

Mbappe suteaza in plasa laterala, dar mingea a fost atinsa de portar si va fi corner pentru "cocosi". Al cincilea in acest meci.

33'

Lewandowski suteaza in zid dintr-o lovitura libera.

32'

Tchouameni vede cartonasul galben pentru o intrare cu talpa asupra lui Frankowski.

28'

Dembele ii paseaza lui Giroud in fata portii. Acesta trimite pe langa, dar a fost offside la Dembele.

26'

Mbappe este blocat de Bereszynski. Francezii au acuzat acolo un fault care nu s-a dat.

23'

Rabiot il joaca pe Mbappe in lung de linie. E mai rapid Cash si are prim planul.

22'

Kounde trimite pe poarta din afara careului. Nicio emotie pentru Szczesny.

20'

Recuperare in defensiva din partea polonezilor. Acestia declanseaza contraatacul si Lewandowski suteaza pe langa poarta.

17'

Aparitie timida a polonezilor in careul Frantei. Pasa incercata de Lewandowski pentru colegul de linie, dar a alunecat in momentul executiei.

16'

Dembele patrunde in zona centrala si suteaza pe poarta. Minge aparata de portarul Szczesny.

13'

Dominare sterila a francezilor pana acum.

2'

Lovitura libera pentru francezi in jumatatea adversa. Griezmann trimite in afara terenului.