3
0
Croatia

Asa am trait Argentina - Croatia, prima semifinala la Cupa Mondiala

Am transmis live text in aceasta pagina prima semifinala la Cupa Mondiala din Qatar, meciul Argentina - Croatia (21:00).

22:55

Final de partida. Argentina e prima echipa calificata in finala Cupei Mondiale.

90'

Vlasic trage mult peste poarta.

90'

Meciul e prelungit cu 5 minute.

89'

Emiliano Martinez retine sutul lui Majer din afara careului.

84'

Primele minute pentru Dybala si Foyth la aceasta Cupa Mondiala. Scaloni isi permite sa faca schimbari la 3-0.

84'

Lovren rateaza incredibil din pasa lui Perisic.

81'

Majer intra in locul lui Modric la croati.

69'

Gol Alvarez!

Argentina se desprinde la 3-0 prin Alvarez, jucator care isi trece in cont dubla din pasa lui Messi. O faza magistrala creata de Messi.

64'

Croatia nu se dezminte. Zero suturi pe poarta pana in acest minut. Argentina are sase.

62'

Lisandro Martinez intra in locul lui Paredes. Argentina va avea trei fundasi centrali.

61'

Pericol in careul argentinian dupa o faza fixa. Lovren aproape de o reluare decisiva, a respins in extremis portarul Emiliano Martinez.

58'

Livakovic respinge sutul lui Messi la coltul scurt. Argentina forteaza golul trei.

57'

Romero blocheaza sutul lui Perisic.

55'

Lovren pune un picior salvator si respinge din fata lui Alvarez. Argentina aproape sa inchida meciul. La 3-0 zarurile ar fi deja aruncate.

47'

Centrare a croatilor din lovitura libera. Modric a trimis in careu, mingea ajunge in bratele lui Martinez.

46'

A inceput repriza secunda.

45'

Messi este oprit prin fault de Brozovic. Intervine Orsato si fluiera finalul primei reprize, una perfecta pentru Argentina. 2-0 la pauza.

45'

Incearca o reactie croatii, dar Perisic trimite peste poarta din marginea careului.

45'

Prima repriza e prelungita cu 4 minute.

39'

Argentina isi dubleaza avantajul prin Julian Alvarez. Faza pornita din propriul careu dupa un corner al croatilor ramas fara rezultat. Contraatac purtat de argentinieni in superioritate numerica si Alvarez aproape ca a intrat cu mingea in poarta.

35'

Messi devine cel mai bun marcator argentinian la Cupa Mondiala, cu 11 reusite.

35'

Gol Messi!

Lionel Messi executa magistral si nu-i da nicio sansa lui Livakovic. 1-0 pentru Argentina!

32'

Lovitura de la 11 metri pentru Argentina la patrunderea lui Alvarez. Acesta a ratat singur cu Livakovic, dar a fost faultat de portarul croat.

28'

Modric trimite in careu la intalnire, dar argentinienii resping cu usurinta si pleaca la contraatac.

26'

Lovitura libera pentru Croatia la 25 de metri aproximativ de poarta argentiniana.

25'

Livakovic respinge cu dificultate in lateral sutul lui Fernandez de la distanta. Primul sut pe poarta al Argentinei.

24'

Pe faza defensiva croatii au sapat adevarate transee, aparandu-se intr-un 5-4-1.

22'

Mac Alister cade in contact cu Juranovic, insa centralul Orsato lasa jocul sa continue.

22'

Messi a incercat o pasa printre pentru Tagliafico. Anticipeaza Juranovic si blocheaza pentru croati.

17'

Lovren reia cu capul si face doua "victime" in randul aparatorilor argentinieni. E nevoie de interventia medicala.

16'

Corner pentru croati obtinut de Modric. Molina a respins cu pieptul in afara terenului.

12'

Croatii  incearca sa tina mai mult de minge. Ies argentnieni isi Mac Alister obtine lovitura libera.

5'

Vine si replica croatilor. Perisic trimite in careu de pe flancul stang. Iese Martinez si retine. Cele doua echipe isi iau pulsul in aceste minute de inceput.