CM 2022

Islanda ne intinde o mana de ajutor si blocheaza Macedonia de Nord

Condusa pe teren propriu cu 2-0 si iesita din lupta pentru calificare, Islanda a avut ambitia si puterea sa smulga un punct in partida cu Macedonia de Nord pe teren propriu (2-2), duminica seara, in a cincea etapa a Grupei J in preliminariile Cupei Mondiale.

Velkovski a deschis scorul pentru formatia din Balcani la Reykjavik, in minutul 12.

Un avantaj pe care Macedonia de Nord l-a dubla la noua puncte dupa pauza.

Islanda a avut un gol anulat la 0-2, dar a reusit sa marcheze de doua ori intr-un interval de sase minute.

Bjarnasson a redus din diferenta, in minutul 78, pentru ca tanarul Gudjohnsen sa aduca egalarea, in minutul 94.

Macedonia de Nord a avut o bara prin Trajkovski la 1-2, moment in care oaspetii puteau inchide meciul.

Astfel, in loc sa plece din Islanda cu 10 puncte in clasament, Macedonia de Nord are doar opt puncte si se poate trezi pe locul patru la finalul acestei zile.

Conditia este ca Romania sa invinga Liechtenstein pe Arena Nationala, caz in care tricolorii ar urca pe trei in clasament, cu 9 puncte.

Macedonia de Nord primeste replica Romaniei pe teren propriu, miercuri, 8 septembrie.