CM 2022

Franta, tinuta in sah pe teren propriu de Bosnia

Surpriza inregistrata, miercuri seara, in meciul dintre Franta si Bosnia-Hertegovina in Grupa D a preliminariilor pentru Cupa Mondiala din 2022.

Campioana mondiala en-titre a remizat scor 1-1 cu echipa Bosniei, dupa ce formatia din Balcani a deschis scorul prin Edin Dzeko, in minutul 36.

Franta a egalat dupa doar patru minute prin Antoine Griezmann dupa o lovitura de la coltul terenului.

O reusita care a fost validata de VAR, arbitrul nefiind sigur ca mingea a depasit linia portii.

Franta a ramas in inferioritate numerica din minutul 51, cand Kounde a fost eliminat pentru un fault in marginea terenului.

Pentru Bosnia este doar al doilea punct intr-o grupa dominata de Franta (8 puncte) si din care mai fac parte Ucraina (4 puncte), Finlanda (2 puncte) si Kazahstan (2 puncte).

Intr-un alt meci disputat, miercuri, Kazahstan a remizat pe teren propriu cu Ucraina, scor 2-2, dupa ce formatia prezenta la EURO 2020 a condus la pauza, cu 1-0.