CM 2022

Franta pierde rusinos cu Tunisia, echipa care paraseste competitia dupa faza grupelor

Didier Deschamps a incercat sa-si menajeze cei mai importanti oameni din lot si a aliniat echipa a doua cu Tunisia, formula care s-a dovedit total neinspirata. Tunisia a castigat, cu 1-0, insa nord-africanii parasesc turneul final in urma victoriei Australiei cu Danemarca (1-0). Clasamentul final in Grupa D aici.

Campioana mondiala a inceput in poarta cu Steve Mandanda, jucator care la 37 de ani si 247 de zile a devenit cel mai varstnic fotbalist care a evoluat vreodata pentru Franta la Cupa Mondiala.

Tunisia a scuturat poarta franceza in minutul 8 prin Ghundri, golul fiind anulat pentru o pozitie de offside.

Franta s-a vazut in atac abia in minutul 25 printr-un contraatac finalizat de Coman cu un sut slab pe langa poarta.

Pana cu zece minute inaintea pauzei Tunisia adunase nu mai putin de 15 centrari in careul francez. O cifra enorma tinand cont ca vorbim totusi de campioana mondiala in exercitiu.

Partea secunda a debutat cu Laidouni aparut la finalizare, sutul acestuia ratand de putin poarta.

Tunisia a deschis scorul prin Khazri in minutul 58 dupa o minge pierduta la centrul terenului de Fofana.

Din minutul 68 la francezi a intrat si Mbappe in tentativa de a evita a doua infrangere din istorie in fata Tunisiei. S-a mai intamplat ca Franta sa piarda la chiar prima confruntare, in 1971, scor 1-2, la Jocurile Mediteraneene.

De atunci au mai fost patru confruntari, toate amicale, cu doua victorii pentru francezi si doua remize.

Franta a marcat prin Griezmann la ultima faza a meciului insa, dupa ce a fost validat, golul a fost anulat de arbitru dupa interventia VAR-ului. O decizie corecta, atacantul francez aflandu-se intr-o pozitie evidenta de offside.

Este pentru prima data cand Tunisia invinge in istorie o detinatoare a Cupei Mondiale.

Franta nu mai pierduse la Cupa Mondiala de la eliminarea suferita in fata Germaniei, in sferturile editiei 2014.

Australia, in optimi!

In cealalta partida a grupei, Australia a invins Danemarca, cu 1-0, prin golul marcat de Leckie, in minutul 40.

Pentru Leckie a fost al 14-lea gol marcat pentru nationala Soccerros!

Australia merge in optimi de pe locul al doilea, cu 6 puncte, si stabileste o premiera in istoria participarilor la Cupa Mondiala, cu gol marcat in toate cele trei meciuri din faza grupelor.