CM 2022

Argentina a obtinut calificarea la Cupa Mondiala. Lupta in cinci echipe pentru ultimul loc

Sursă foto: twitter.com/argentina

In pofida remizei cu Brazilia de pe teren propriu, echipa Argentinei si-a asigurat matematic prezenta la turneu final din 2022.

Meciul disputat, marti noapte, la San Juan s-a incheiat fara goluri intre cele doua mari rivale sud-americane.

Lionel Messi a jucat toate minutele pentru Argentina, in timp ce Neymar n-a bifat niciun minut pentru Brazilia din cauza unei accidentari.

Brazilia si Argentina sunt primele doua echipe calificate din America de Sud, cu patru runde ramase de disputat din faza preliminariilor.

Intr-o alta partida, Ecuador a invins Chile in deplasare, cu 2-0, consolidandu-si pozitia a treia.

Urmeaza Columbia la sase puncte distanta dupa 0-0 pe teren propriu cu Paraguay.

Primele patru din America de Sud se califica direct la Cupa Mondiala, iar pentru pozitia a patra lupta e una apriga intre Columbia, Peru, Chile, Uruguay si chiar Bolivia.

Doar doua puncte separa aceste cinci echipe.

Locul cinci duce la un baraj intercontinental.