CM 2022

Victorie record! Spania, dezlantuita in primul meci la Cupa Mondiala: 7-0 cu Costa Rica

Campioana mondiala din 2010 a castigat de o maniera categorica in meciul cu Costa Rica, scor 7-0, in Grupa E la Cupa Mondiala din Qatar.

O partida dominata autoritar de iberici, selectionata pregatita de Luis Enrique transand practic disputa dupa prima jumatate de ora.

Doar 11 minute a rezistat Costa Rica, cea mai modesta echipa vazuta pana acum la turneul final din Qatar. Dani Olmo a deschis scorul dupa o perioada de posesie prelungita.

Golul marcat de Olmo a fost al 100-lea pentru Spania la Cupa Mondiala.

Marco Asensio a dublat avantajul Spaniei zece minute mai tarziu cu o reluare din interiorul careului la pasa perfecta oferita de Jordi Alba din lateral stanga.

O faza aplaudata si de Regele Felipe al Spaniei, prezent la tribuna oficiala.

In minutul 31, Spania a inchis definitiv conturile prin Ferran Torres dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de Alba.

Partea secunda nu a adus nimic nou pe teren, spaniolii continuand sa domine autoritar jocul.

Torres si-a trecut in cont dubla, in minutul 52, cu o executie din coltul careului de sase metri la o gafa a defensivei adverse.

Gavi a punctat pentru 5-0 dupa cea mai spectaculoasa faza a meciului. Sut din marginea careului cu exteriorul din pasa lui Morata. Mingea a lovit si bara inainte de a intra in poarta.

La 18 ani si 110 zile Gavi devine cel mai tanar marcator spaniol la Cupa Mondiala si al doilea cel mai tanar din istorie, dupa legendarul Pele (17 ani si 249 de zile in finala din 1958 contra Suediei).

In minutul 90 a marcat si Carlos Soler cu un sut in forta din interiorul careului dupa respingerea lui Navas in fata. Prima reusita a acestuia pentru nationala in 32 de partide.

Alvaro Morata a punctat pentru 7-0 in prelungirile partidei, trecandu-si in cont reusita cu numarul 28 in nationala Spaniei.

Costa Rica a incheiat meciul fara niciun sut spre poarta! Spania a avut sapte pe poarta si toate au fost gol.