Cupa Mondiala de Fotbal

Italia a invins Bulgaria intr-o reeditare a semifinale Cupei Mondiale din 1994

Aproape o repriza au rezistat vecinii nostri de la sud de Dunare in confruntarea cu Italia de la Sofia, duminica seara, in Grupa C a preliminariilor pentru Cupa Mondiala.

Cvadrupla campioana mondiala a deschis scorul in cele din urma, in minutul 43, dintr-o lovitura de la 11 metri transformata de Belotti.

Cu sapte minute inaintea finalului partidei, Locatelli a inchis tabela cu prima lui reusita la nivel internationala.

Italia are un start lansat de campanie, cu sase puncte din sase posibile, dupa ce a ratat ultima prezenta la Mondialul din Rusia in 2018.

Bulgaria si Italia s-au infruntat intr-una dintre semifinalele Cupei Mondiale din 1994, cand Squadra Azzurra castiga, cu 2-1, pe Giants Stadium din New Jersey.

Roberto Baggio reusea o dubla intr-un interval de cinci minute in prima repriza, iar Hristo Stoichkov reducea din diferenta in minutul 44 din penalty.

Rezultatele meciurilor disputate, duminica, in preliminariile Cupei Mondiale din 2022:

Grupa B: Georgia 1-2 Spania, Kosovo 0-3 Suedia

Grupa C: Bulgaria 0-2 Italia, Elvetia 1-0 Lituania

Grupa D: Kazakhstan 0-2 Franta, Ucraina 1-1 Finlanda

Grupa F: Danemarca 8-0 Moldova, Austria 3-1 Insulele Feroe, Israel 1-1 Scotia

Grupa I: Albania 0-2 Anglia, Polonia 3-0 Andorra, San Marino 0-3 Ungaria

Grupa J: Armenia 2-0 Islanda, Macedonia de Nord 5-0 Liechtenstein, Romania 0-1 Germania.