Cupa Mondiala de Fotbal

Grecia produce surpriza si pleaca neinvinsa din Spania. Ibrahimovic a revenit cu pasa de gol si un nou record pentru Suedia

Echipa Greciei a smuls un 1-1 pe terenul Spaniei, joi seara, in prima etapa din preliminariiile Cupei Mondiale.

Morata a deschis scorul pentru campioana mondiala din 2010 in minutul 33.

Egalarea elenilor a fost adusa de Bakasetas din penalty la 12 minute dupa pauza.

Cele doua echipe remizasera ultima oara cu acelasi scor 1-1 la Campionatul European din 2004, turneu final gazduit de Portugalia si pe care Grecia l-a castigat in premiera.

A fost prima intalnire intre Spania si Grecia de la EURO 2008, cand ibericii se impusesera la un gol diferenta.

Zlatan Ibrahimovic si-a facut revenirea in nationala Suediei cu pasa de gol in victoria 1-0 cu Georgia de pe teren propriu.

La 39 ani si 173, Ibrahimovic a devenit cel mai varstnic jucator care a evoluat vreodata pentru nationala Suediei.

Atacantul de la AC Milan l-a devansat pe portarul Thomas Ravelli (38 ani si 59 de zile).

Acelasi Ravelli care ne-a scos in sferturi la Cupa Mondiala din 1994.

Domenico Berardi si Ciro Immobile au marcat golurile victoriei pentru Italia in meciul cu Irlanda de Nord gazduit de arena Enio Tardini din Parma.

Anglia si-a respectat norma de goluri cu San Marino, impunandu-se cu 5-0. Dominic Calvert-Lewin a marcat o dubla, celelalte goluri fiind reusite de James Ward-Prowse, capitanul Raheem Sterling si debutantul Ollie Watkins.

Un adevarat thriller a avut loc la Budapesta, unde Ungaria a avut 3-1 cu Polonia. Ultimul cuvant i-a apartinut lui Robert Lewandowski, acesta marcand golul de 3-3.

Scotia si Austria au remizat 2-2, dupa ce vizitatorii arenei din Glasgow au condus in doua randuri.

Rezultatele complete ale serii de joi in preliminariile CM 2022:

Grupa B: Spania 1-1 Grecia, Suedia 1-0 Georgia

Grupa C: Italia 2-0 Irlanda de nord, Bulgaria 1-3 Elvetia

Grupa F: Moldova 1-1 Insulele Feroe, Scotia 2-2 Austria, Israel 0-2 Danemarca

Grupa I: Andorra 0-1 Albania, Anglia 5-0 San Marino, Ungaria 3-3 Polonia

Grupa J: Germania 3-0 Islanda, Liechtenstein 0-1 Armenia, Romania 3-2 Macedonia de Nord