Cupa Mondiala de Fotbal

A cazut bomba in grupa Romaniei. Victorie obtinuta de Macedonia de Nord pe terenul Germaniei!

Surpriza de proportii in Grupa J din preliminariile Cupei Mondiale, grupa din care face parte si nationala Romaniei.

Macedonia de Nord, singura formatie pe care Romania a invins-o in primele trei meciuri, a plecat cu toate cele trei puncte de la Duisburg.

Veteranul Goran Pandev in minutul 45+2 si Elmas cu cinci minute inaintea finalului au marcat golurile victoriei macedonene.

Pentru Germania a egalat Gundogan dintr-o lovitura de la 11 metri in minutul 63.

Statistica

Germania pierde doar al treilea meci din istorie pe teren propriu in preliminariile pentru Cupa Mondiala.

0-1 contra Portugaliei in1985
1-5 contra Angliei in 2001
1-2 contra Macedonia de Nord in 2021

Macedonia de Nord ajunge la 6 puncte, egaland Germania intr-un clasament condus de Armenia (9 puncte).

Romania are doar trei puncte, tot atatea cate a obtinut si mai vechea noastra cunostinta Islanda.

Insularii au invins Liechtenstein in deplasare, cu 4-1, dupa doua infrangeri la rand, cu Germania si Armenia.