Cupa Mondiala 2010

"Bomba": Luxemburg obtine o victorie istorica in Elvetia

"Bomba" preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2010 a explodat la Zurich. Elvetia a fost invinsa de amatorii din Luxemburg, astfel ca Victor Piturca poate fi declarat "erou national" pentru succesul din Insulele Feroe.
Chiar daca n-a trecut de faza grupelor, Elvetia a lasat o impresie destul de buna la Campionatul European, reusind si o victorie de palmares cu Portugalia.

Elvetienii se fac insa de rusine in preliminariile pentru CM din 2010. Trupa condusa din teren de Hakan Yakin a fost invinsa pe teren propriu de Luxemburg, o surpriza cu adevarat imensa. Strasser (capitanul oaspetilor) a deschis scorul in minutul 29, iar N'Kufo a egalat pe finalul primei reprize. Elvetia nu s-a trezit nici in partea secunda. Luxemburghezii nu s-au multumit cu rezultatul de egalitate si au reusit un succes incredibil, Leweck marcand golul victoriei in minutul 86.

Intr-un alt meci din grupa a doua, Grecia a trecut de Letonia cu 2-0, prin golurile reusite de Gekas.

Onlinesport: Andrei Preotu