Cupa Mondiala 2010

Anglia s-a chinuit cu Japonia

Anglia gafaie inaintea Cupei Mondiale. Echipa lui Capello s-a chinuit cu Japonia, pe care a invins-o cu 2-1, dupa doua autogoluri ale niponilor.
Sustinuti frenetic de suporterii veniti special la Graz pentru acest meci, englezii au intrat totusi timorati pe teren si au primit gol dupa doar sapte minute.

Japonezul cu origini braziliene, Tulio, a reluat nestingherit din opt metri dupa o lovitura de colt si a reusit sa deschida neasteptat scorul.

In minutul 56, englezii au avut sansa sa egaleze dupa ce Honda s-a crezut portar si a pus mana pe minge la o lovitura libera, dar Frank Lampard a ratat penaltiul.

Japonezii le-au dat o mana de ajutor englezilor, marcandu-si doua autogoluri, in minutele 72 si 83, prin Tulio si prin Yuji Nakazawa.