Cupa Ligii

Dinamo elimina U Cluj la penalty-uri si merge in semifinalele Cupei Ligii

La capatul unui meci extrem de anost disputat pe un teren greu si in conditii de ceata, Dinamo s-a calificat in fata Universitatii Cluj la loviturile de departajare si va juca in semifinalele Cupei Ligii.

Fara goluri dupa 90 si 120 de minute de joc in Stefan cel Mare, meciul s-a decis la loteria loviturilor de departajare, unde Dinamo s-a impus cu 3-2.

Matei, Elton si Lazar au marcat pentru Dinamo, in timp ce golurile clujenilor au fost inscrise de Cepellini si Kovacs.

Cei doi portari au fost in mare forma, atat in timpul efectiv de joc, cat mai ales la penalty-uri, fiecare cu cate doua lovituri aparate.

Raul Costin de la clujeni a ratat cu un sut peste poarta.

Dinamo va primi 50.000 de euro pentru calificarea in semifinale, in timp ce U Cluj va fi recompensata cu 25.000 de euro.

Cea mai mare ocazie a lui Dinamo in timpul regulamentar a fost ratata de Bilinski la patru minute dupa pauza, sutul acestuia fiind blocat de Dolha.

U Cluj a fost echipa mai periculoasa pe finalul meciului, cand Marc a facut adevarate minuni in poarta lui Dinamo.

Mai intai a respins sutul lui Stojanovic, pentru ca mai apoi sa aiba sansa la reluarea lui Nuno Viveiros.

In prelungiri ocaziile de poarta s-au rarit, de la Dinamo remarcandu-se pustiul Patrick Petre cu un sut din afara carelui trimis peste poarta.