Cupa Ligii

Astra se califica la pas in semifinalele Cupei Ligii

Echipa Astra Giurgiu a depasit fara probleme pe Viitorul, cu 3-1 (3-0) si s-a calificat in semifinalele Cupei Ligii.

Echipa din Giurgiu a inceput in forta si dupa primul sfert de ora avea deja 3-0 pe tabela in fata tinerilor trimisi in teren de Gheorghe Hagi.

Alibec a deschis scorul in chiar primul minut al intalnirii, iar Cristescu a majorat in minutul 7 din pasa primului marcator.

In minutul 14 acelasi Alibec si-a trecut in cont dubla cu o reluare din sase metri dupa o noua centrare venita din flancul stang.

Cei de la Viitorul au ratat cea mai mare ocazie a primei reprize in minutul 44 prin Vina, al carui sut a fost respins in corner de portarul Arabatzis.

Viitorul a redus din diferenta in minutul 64 in urma unei lovituri de la 11 metri care a fost transformata de Tanase.

Astra Giurgiu: Arampatzis - Rus, Ben Yousef, Oros, Morais - Laban, Seto, Florescu - Budescu (Ionita II '46), Alibec (Fatai '87), Cristescu (De Amorim '76). Antrenor: Oleg Protasov

FC Viitorul: Buzbuchi - Manea, Nedelcu, Taru, Putanu (Hodorogea '46)- Benzar (Tudoran '80), Perju - R. Marin, Tanase, Mitrita - Vana (Iacob '70). Antrenor: Gheorghe Hagi

Cartonase galbene: Budescu '31, Alibec '52, Morais '73 / Iacob '76, Tudoran '90+1

Arbitri: Catalin Popa (central) - Iulian Radu, Adrian Marginean (asistenti) - Lucian Rusandu (rezerva)