Cupa Ligii

ASA Tg.Mures renaste sub bagheta lui Dan Alexa si se califica in sferturile Cupei Ligii

La primul meci cu Dan Alexa pe banca tehnica, ASA Tg.Mures a castigat in deplasare cu Gaz Metan Medias, scor 2-0 (0-0), si s-a calificat in sferturile Cupei Ligii.

Prima repriza a fost una saraca in faze de poarta, cea mai mare ocazie fiind ratata de Bic, al carui sut a intalnit bara.

Cele doua echipe au oferit mai mult fotbal in partea secunda, cand s-au inmultit ocaziile la cele doua porti.

Mai intai Petre a sutat pe langa poarta din marginea careului (49), dupa care Zicu a ratat incredibil din doar cativa metri la o centrare de pe dreapta (55).

Mare ocazie ratata de gazde prin Buziuc (66). Excelent gasit in careu de o centrare a lui Petre, acesta trimite din prima peste poarta.

Deschiderea scorului s-a produs cu un sfert de ora inaintea finalului meciului. Zicu a marcat cu un sut pe jos din interiorul careului la capatul unui contraatac.

In urma unui contraatac au marcat muresenii si golul al doilea prin Feketics, unul dintre tinerii jucatori promovati in acest sezon. Acesta a patruns pe stanga si a inscris dupa depasirea portarului.