Cupa Africii

Senegal si Egipt lupta pentru suprematie in Cupa Africii. Duel stelar Mane vs Salah

Sursă foto: twitter.com/

Finala Cupei Africii pe Natiuni le aduce fata in fata pe Senegal si Egipt, duminica seara, de la ora 21:00.

Cotele oferite de FORTUNA
Senegal - 2.18 | Egal - 2.75 | Egipt - 4.30

Un duel care ii aduce fata in fata pe Sadio Mane si Mohmmed Salah, cei doi echipieri din atacul lui Liverpool.

Senegal sau nationala Leilor din Teranga cum mai este cunoscuta echipa din vestul Africii se afla la a treia finala din istorie, dupa cele pierdute in 2002 si 2019.

Egipt, de cealalta parte, este natiunea cu cele mai multe trofee la Cupa Africii din istorie (7).

Debutul la aceasta a 33-a editie de Cupa Africii a fost unul greoi pentru senegalezi, care au castigat in minutul 90+7 duelul cu Zimbabwe din faza grupelor, prin golul marcat de Mane dintr-o lovitura de la 11 metri.

Dupa depasirea fazei grupelor Senegal a jucat din ce in ce mai bine pe masura ce se apropiau de finala.

Leii din Teranga vor aborda finala de duminica dupa o serie de 12 meciuri fara infrangere, timp in care au obtinut noua victorii.

Faraonii n-au mai castigat Cupa Africii din 2010, cand au trecut in finala de Ghana, cu 1-0.

Egipt a pierdut primul meci al turneului final, 0-1 cu Nigeria, dar s-a redresat castigandu-le pe urmatoarele doua cu acelasi scor, 1-0, cu Guinea-Bissau si Sudan.

Calificati in optimi de pe locul secund in Grupa D, nord-africanii au trecut de Coasta de Fildes la loviturile de departajare dupa 0-0 in 120 de minute.

Egipt a eliminat apoi rivala Maroc in sferturi dupa prelungiri, pentru ca in semifinale sa treaca de gazda Camerun la loviturile de la 11 metri.

Intre timp Camerun a obtinut locul trei dupa o finala mica in care a revenit de la 0-3 cu Burkina Faso, impunandu-se la loviturile de departajare.

Echipele probabile

Senegal: E Mendy; Sarr, Koulibaly, A Diallo, Ciss; Kouyate, N Mendy, I Gueye; Mane, Dieng, Dia.

Egipt:  Sobhy; Kamal, Trezeguet, Hamdi, Fatouh; Ashraf, El-Sulya, Elneny; Mohamed, Marmoush, Salah.