Cupa Africii

Gervinho a adus victoria pentru Coasta de Fildes in meciul cu Togo

"Elefantii", asa cum sunt supranumiti jucatorii Coastei de Fildes, au debutat cu o victorie la Cupa Africii pe Natiuni din acest an, scor 2-1, in meciul cu Togo de la Rustenburg.

Yaya Toure a deschis scorul dupa numai opt minute, insa togolezii au restabilit egalitatea in minutele de prelungire ale primei reprize prin Jonathan Ayite.

Victoria ivorienilor a fost adusa de Gervinho, fotbalistul cu nume de brazilian, in minutul 88.

La Togo si-a facut cu aceasta ocazia revenirea atacantul Emanuel Adebayor, care se retrasese din nationala dupa incidentul armat petrecut inaintea Cupei Africii din 2010.

Echipele care au evoluat la Rustenburg:

Coasta de Fildes: Copa; EbouA©, Bamba, K. TourA©, TiA©nA©; Zokora, Yaya TourA©, Ya Konan; Gradel, Drogba, Gervinho.

Togo: Agassa; Akakpo, Boussou, NibombA©, Gafar; Amewou, Romao, Segbefia; DovA© WomA©, Adebayor, J. AyitA©.

AZn cealalta partida programata, marti seara, in Grupa D, Tunisia a invins Algeria, cu 1-0, prin golul marcat de M'Sakni.