Copa America

Neymar a stralucit la debutul Braziliei in Copa America

Amanat pentru un an din cauza pandemiei si mutat in Brazilia din aceleasi motive, turneul Copa America a debutat, duminica noapte, cu meciul dintre Brazilia si Venezuela.

Echipa gazda s-a impus de o maniera categorica, scor 3-0, in partida disputata la Brasilia, fara spectatori.

Marquinhos a deschis scorul la jumatatea primei reprize cu o executie de finete din interiorul careului mic la o centrare din stanga.

Neymar a majorat dupa pauza dintr-o lovitura de la 11 metri si a pasat decisiv la golul de 3-0 marcat de Gabriel Barbosa, in minutul 89.

In aceeasi Grupa B s-a mai disputat partida Columbia – Ecuador, meci castigat de columbieni cu 1-0, gol marcat de Cardona, cu trei minute inaintea pauzei.

Luni intra in scena si Argentina lui Lionel Messi, jucator aflat inca in cautarea primului trofeu cu echipa nationala.

Argentina intalneste Chile, iar Paraguay joaca impotriva Boliviei, ambele meciuri programate in Grupa A.

Cele zece echipe din CONMEBOL au fost impartite in doua grupe de cate cinci formatii.

Primele patru se califica in sferturile de finala.

Meciurile acestei editii de Copa America se disputa la Rio de Janeiro (Estadios Maracana si Nilton Santos), Brasilia (Estadio Mané Garrincha), Goiania (Olimpico Pedro Ludovico) si Cuiaba (Arena Pantanal).

Brazilia este detinatoarea titlului cucerit in 2019.

Uruguayeste echipa cu cele mai multe trofee, 15, urmata de Argentina (14), Brazilia (9), Paraguay, Peru, Chile (2), Bolivia si Columbia (1).