Copa America

Messi marcheaza pentru Argentina la Copa America. Tribut adus marelui Maradona

Argentina si Chile au remizat, scor 1-1, intr-un meci disputat, luni noapte, pe Stadionul Olimpic din Rio de Janeiro, in Grupa A din Copa America 2021.

Lionel Messi a deschis scorul pentru Argentina dintr-o lovitura libera executata perfect in minutul 33.

Chile a egalat dupa pauza, in minutul 57, prin Vargas, dupa ce Vidal ratase o lovitura de la 11 metri.

Argentina a dominat autoritar meciul, fara insa a reusi victoria in pofida introducerii lui Di Maria si Aguero in a doua parte a disputei.

Inaintea startului de meci organizatorii i-au adus un omagiu marelui Diego Armando Maradona printr-un joc de lumini si artificii.

In cealalta partida a grupei, Paraguay a invins Bolivia, cu 3-1.

Copa America a debutat, duminica, cu victoria Braziliei in fata Venezuelei, scor 3-0, si succesul la limita obtinut de Columbia in meciul cu Ecuardor, 1-0.

Cele zece echipe din CONMEBOL au fost impartite in doua grupe de cate cinci formatii.

Primele patru se califica in sferturile de finala.

Meciurile acestei editii de Copa America se disputa la Rio de Janeiro (Estadios Maracana si Nilton Santos), Brasilia (Estadio Mané Garrincha), Goiania (Olimpico Pedro Ludovico) si Cuiaba (Arena Pantanal).

Brazilia este detinatoarea titlului cucerit in 2019.

Uruguayeste echipa cu cele mai multe trofee, 15, urmata de Argentina (14), Brazilia (9), Paraguay, Peru, Chile (2), Bolivia si Columbia (1).