Copa America

Brazilia in finala Copei America dupa victoria cu Argentina. Messi contesta arbitrajul

Brazilia, gazda Copei America din acest an, a trecut de marea rivala Argentina in prima dintre semifinalele competitiei, scor 2-0.

Gabriel Jesus in minutul 19 si Roberto Firmino in minutul 71 au marcat golurile cvintuplei campioane mondiale.

”Arbitrul i-a favorizat tot meciul. Golul al doilea a venit dupa un penalty care nu ne-a fost acordat. Nu a vrut sa consulte VAR-ul. Este incredibil”, a spus Lionel Messi.

”Am facut un meci mare si, dincolo de rezultat, am aratat ca suntem la inaltimea competitiei. Nu au fost deloc mai buni ca noi”, a mai spus decarul Argentinei.

Messi a mai declarat ca nu se gandeste la o noua retragere din nationala, semn ca vrea sa mai prinda si turneul final mondial din 2022.

”Daca va trebui sa ajut in vreun fel sau altul, o voi face. Ma simt bine in acest grup. Avem o buna noua generatie, care a aratat ca iubeste echipa nationala”, a mai declarat starul argentinian.

Chile si Peru se infrunta, miercuri noapte, pentru stabilirea celei de-a doua finaliste.

Argentina va juca finala mica pentru locul trei.