Copa America

Argentina continua sa dezamageasca la Copa America

Nationala Argentinei ramane fara victorie si dupa al doilea meci disputat la Copa America in faza grupelor.

Dupa 0-2 in primul meci contra Columbiei, Argentina nu a obtinut decat un 1-1 cu Paraguay intr-o partida disputata miercuri noapte.

"Ar fi o nebunie sa nu mergem mai departe. Avem nevoie de trei puncte si trebuie sa ridicam repede capul", a reactionat Lionel Messi.

Argentina se afla fix in aceeasi situatie in care se gasea in urma cu un an, cand avea un singur punct la Cupa Mondiala inaintea meciului cu Nigeria, ultimul din grupa.

Atunci Argentina reusea in extremis calificarea in optimi prin jocul favorabil al rezultatelor.

Acum selectionata Albiceleste este de asemenea obligata sa castige meciul contra Qatarului, echipa invitata la Copa America si care a pierdut greu, cu 1-0, in fata Columbiei, printr-un gol marcat in minutele de final.

Columbia are 6 puncte, Paraguay 2, Argentina si Qatar cate unul fiecare. Se califica in sferturi primele doua din fiecare grup plus cele mai bune doua echipe de pe locul trei.