Conference League

Universitatea Craiova salveaza remiza cu Hapoel Beer Sheva. Un meci cu doi eliminati

Intr-un meci disputat "in exil" la Drobeta Turnu Severin, Universitatea Craiova a remizat cu Hapoel Beer Sheva din Israel, scor 1-1, in mansa tur a playoff-ului din Conference League.

Hapoel Beer Sheva a deschis scorul in minutul 70 prin Hatuel, acesta reluand din cativa metri in poarta o minge respinsa in lateral de portarul Lazar.

Un gol marcat in superioritate numerica de echipa israeliana, dupa ce Papp fusese eliminat la pauza.

Echilibrul numeric a fost restabilit in minutul 73, cand Cretu a obtinut maxim la capatul unei patrunderi in careu.

Acesta a fost faultat din spate de Elhamed, acesta fiind eliminat de arbitru.

Ivan a transformat pentru 1-1 din lovitura de la 11 metri. Un rezultat care s-a mentinut pana la final gratie unei interventii la sacrificiu in prelungiri din partea lui Lazar si Cretu.

Universitatea Craiova: Lazar - Papp, Raul Silva, Screciu - Hanca (Căpăţână '63), Al. Creţu, Mateiu, Bancu - Baiaram, Koljic (Martic '46), Ivan. Antrenor: Mirel Rădoi.

Hapoel Beer Sheva: Glazer - Tibi, Elhamed, Miguel Vitor, Helder Lopes - Bareiro, Micha (Selmani '68), Keltjens, Abu Abaid, Ansah  (Hatuel '55)- Hemed (Dadya '75). Antrenor: Elyaniv Barda.

Cartonaşe galbene: Creţu '89 / Lopes '37, Bareiro '45+2, El Hamed '52, Keltjens '60.

Cartonaşe roşii: Papp '46 / El Hamed '73.

Partida a fost arbitrată de Nicolas Walsh (Scoţia).