Conference League

Infrangere aspra pentru CFR Cluj la Sivas. Campioana Romaniei ramane in cursa de calificare

CFR Cluj a pierdut fara drept de apel intalnirea cu Sivasspor, scor 0-3, in penultima etapa a fazei grupelor Conference League.

Portarul italian Scuffet a avut doua interventii salvatoare la 0-0, insa n-a mai avut nimic de facut la reluarea lui Yatabare din minutul 22 dupa o centrare din flancul drept. O faza suspecta de offside.

In minutul 64, Sivasspor si-a dublat avantajul printr-un autogol al lui Janga la sutul lui Gradel din marginea careului dupa o lovitura libera a gazdelor.

Zece minute mai tarziu Yatabare a inchis tabela cu un sut din interiorul careului, dupa ce Scuffet respinsese cu piciorul sutul lui Seba din actiune.

CFR Cluj ramane in cursa pentru calificarea in faza urmatoare a competitiei, avand meci cu ultima clasata Ballkani pe teren propriu saptamana viitoare in finalul fazei grupelor.

Sivasspor are zece puncte si conduce grupa avand mari sanse la calificarea de pe primul loc.

Sivasspor: Vural - Paluli, Goutas, Osmanpaşa, Ciftci (Gradel 46) - Arslan, Keita (Ulvestad 81) - Njie, Saba (Yalcin 90), Yesilyurt (Erdal 90) – Yatabare (Angielski 81). Antrenor: Rıza Çalımbay.

CFR Cluj: Scuffet - Cr. Manea, Yuri (Bordeianu 85), Kolinger (Burcă 46), Camora – Boateng (Hoban 78), Muhar, Cvek (Braun 70) – Deac (Petrila 70), Janga, Roger. Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: Yesilyurt 53, Angielski 88 / Kolinger 15.

Arbitru: Rohit Saggi – Geir Isaksen, Morten Jensen (toti din Norvegia).