Conference League

Feyenoord, victorie cu Marseille in semifinalele Conference League. Leicester, remiza cu Roma

Pe un De Kuip umplut pana la refuz si unde atmosfera a fost irespirabila la propriu, Feyennord Rotterdam a castigat la limita cu Olympique Marseille, scor 3-2.

Aceasta dupa ce echipa olandeza a condus cu 2-0 si s-a vazut egalata pana la pauza.

Dessers si Sinisterra au punctat pentru Feyenoord in mai putin de trei minute.

Dessers este primul jucator care marcheaza 10 goluri in Conference League.

Dieng a redus din diferenta pentru singura echipa franceza ramasa in cupele europene, in minutul 28.

Cu cinci minute inaintea pauzei Gerson aducea egalarea pentru OM.

Feyenoord a revenit la conducere in primul minut al partii secunde prin Dessers, autorul unei duble.

Este al cincilea meci consecutiv in cupele europene pentru Feyenoord cu cel putin trei goluri marcate.

Doar Ajax a avut o serie mai mare (6 meciuri) in sezonul 1972/73.

In cealalta semifinala, Leicester City si AS Roma au terminat la egalitate, scor 1-1.

Echipa italiana pregatita de Jose Mourinho a deschis scorul prin Pellegrini (15).

“Vulpile” au reusit egalarea gratie unui autogol atribuit lui Mancini (67).

Meciurile retur sunt programate pe 5 mai.