Conference League

FCSB obtine remiza in deplasare cu Anderlecht

Echipele Anderlecht si FCSB au remizat la Bruxelles, scor 2-2, intr-un meci din etapa a cincea in grupele UEFA Conference League.

Verschaeren a deschis scorul pentru Anderlecht in minutul 39 cu un sut la coltul lung dupa o centrare in careul ros-albastrilor.

FCSB a egalat prima data dupa pauza prin Compagno, jucator introdus de Dica din minutul 46 in locul lui Dumiter.

Italianul din atacul ros-albastrilor a impins in poarta mingea centrata din stanga de Radunovic.

Gazdele au revenit la conducere dupa o faza fixa prin experimentatul fundas Vertonghen. Acesta a punctat cu capul pentru 2-1, in minutul 76.

Dupa doar sase minute FCSB a egalat scorul prin Dawa dupa o faza fixa de la coltul terenului.

Anderlecht a incheiat meciul in inferioritate numerica, dupa ce Murillo a primit al doilea galben in minutul 90+4.

FCSB obtine al doilea punct in grupa de Conference League, dupa ce in tur remizase cu Anderlecht (0-0) pe Arena Nationala.

Pentru FCSB urmeaza intalnirea de pe teren propriu cu West Ham United.

Anderlecht: Van Crombrugge - Murillo, Vertonghen, Hoedt, Ndiaye – Diawara (Ashimeru 61), Arnstad – Refaelov (Stroeykens 51), Verschaeren, Amuzu (Duranville 76) - Fabio Silva. Antrenor: Robin Veldman.

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Dawa, Tamm, Radunovic - Oaidă, Edjouma (Dulca 88), Olaru (Radaslavescu 46) – Miculescu (I. Stoica 90), Dumiter (Compagno 46), Oct. Popescu (Fl. Coman 64). Antrenor: Nicolae Dică.

Cartonaşe galbene: Murillo 43, 90+4, Hordt 88 / Compagno 67, Fl. Coman 87, Miculescu 89.

Arbitri: Manfredas Lukjančukas - Vytenis Kazlauskas, Mangirdas Mirauskas.