Conference League

CFR Cluj si FCSB, calificate in grupele Conference League. Universitatea Craiova, eliminata dramatic la loviturile de departajare

Romania va avea doua echipe in grupele Conference League, dupa ce campioana CFR Cluj si vicecampioana FCSB au castigat meciurile retur din playoff.

Dupa 0-0 in partida tur cu Maribor, CFR Cluj a dat lovitura in minutul 90 si s-a impus, cu 1-0, prin reusita spectaculoasa a lui Cvek.

O faza pornita de la o tusa executata de Manea pe flancul drept in directia de atac a clujenilor.

Cu trei minute inaintea deschiderii scorului CFR a ratat o mare ocazie prin Yeboah. Acesta a urmarit o minge care parea pierduta si a reluat cu capul in transversala.

Yeboah a ratat prima ocazie a meciului, in minutul 13, cu o lovitura de cap din interiorul careului.

In minutul 32, Petrila a scapat singur cu portarul si l-a luat la tinta pe Bergsen.

Maribor si-a aratat coltii dupa pauza, cand Scuffet s-a opus golul la un sut din marginea careului.

FCSB, victorie spectaculoasa in Norvegia

Invinsa pe teren propriu de Viking (1-2), FCSB s-a revansat in returul de la Stavanger, unde s-a impus cu 3-1!

Echipa lui Nicolae Dica a deschis scorul in minutul 3 prin Edjouma cu o lovitura de cap dupa o centrare din corner.

Un avantaj de care FCSB n-a reusit sa tina decat pana in minutul 26, cand Viking a egalat prin Tripic dintr-o lovitura de la 11 metri.

Partea secunda a debutat cu o mare ocazie pentru gazde, dupa care Pantea a blocat in extremis un contraatac taios, in minutul 51.

FCSB a revenit la conducere dupa alte doua minute prin reusita lui Cordea. Acesta a profitat de gafa portarului advers.

Tarnovanu a avut o interventie de zile mari in minutul 90 la sutul lui Tripic din 6-7 metri usor lateral dreapta in careul FCSB.

La faza imediat urmatoare Coman a patruns in careu si a obtinut lovitura de la 11 metri dupa o intrare intarziata a unui fundas advers.

Radunovic a transformat de la punctul cu var si a adus calificarea in grupe pentru FCSB dupa cinci ani de seceta.

Universitatea Craiova rateaza calificarea la 11 metri

Echipa din Banie a condus in Israel, in returul cu Hapoel Beer Sheva, dar in cele din urma a ratat calificarea la loteria loviturilor de departajare.

Ante Rogulijc a deschis scorul in minutul 105 cu un sut din lovitura libera la coltul lung.

Avantajul oltenilor a fost anulat dupa numai un minut de reusita lui Hemed.

S-a ajuns la 11 metri unde pentru Craiova au ratat Ivan si Bancu.