Conference League

CFR Cluj, calificare in playoff-ul Conference League. Sepsi paraseste competitia

Campioana CFR Cluj s-a calificat in playof-ul Conference League dupa o victorie la limita pe teren propriu in returul cu Shaktyor Soligorsk.

Unicul gol al meciului din Gruia a fost marcat de Jefte Betancor, in minutul 37, cu un sut din interiorul careului dupa o patrundere a lui Gabriel Debeljuh.

CFR Cluj a inchis excelent culoarele spre poarta lui Scuffet, reusind sa apere avantajul minim pana la final.

Pentru calificarea in grupele Conference League cei de la CFR Cluj vor intalni pe Maribor din Slovenia.

Echipa finlandeza HJK Helsinki a eliminat pe Maribor din Slovenia, cu 3-0 la general, in turul 3 preliminar din Europa League.

Dupa 2-0 in deplasare (in tur), HJK Helskinki s-a impus si la returul de joi seara, pe teren propriu, cu 1-0.

Maribor a retrogradat astfel in Conference League pe Ruta Campioanelor.

Primul meci din dubla cu Maribor va avea loc joi, pe 18 august. Returul se va juca in Gruia pe 25 august.

Intr-o alta partida disputata, joi seara, Sepsi Sf.Gheorghe a pierdut si mansa retur a dublei cu Djurgarden, scor 3-1, acelasi rezultat inregistrat si in tur.

Covasnenii au inceput cum nu se poate mai bine, deschizand scorul prin Cosmin Matei dupa un sut din lovitura libera.

Djurgarden a intors rezultatul pana la pauza prin reusitele lui Hampus Findell (min.12) si Joel Asoro (min.23).

Acelasi Asoro a inchis tabela dupa pauza punctand dupa o faza personala in minutul 71.

Djurgarden: Zetterstrom – Johansson (Lofgren 75’), Hien, Ekdal, Bengtsson – Finndell (Danielson 46’), Schuller (Banda 28’), Eriksson - Asoro, Edvardsen (Wikheim 62’), Radetinac (Doumbouya 75’). Antrenor: Kim Bergstrand.

Sepsi Sfântu Gheorghe: Niczuly – Dimitrov (Ciobotariu 88), Ninaj, Mitrea, Ispas - Aganovic, Păun, C. Matei (G. Dragomir 88’) – Damaşcan (J. Rodriguez 52’), Rondon (Tudorie 72’), Bărbuţ (Achachbar 72’). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Edvardsen 1, Danielson 89 / Păun 21, Ninaj 79, Mitrea 83, J. Rodriguez 86.

Arbitru: Sascha Stegemann (Germania).