Conference League

Calificare! CFR Cluj invinge Ballkani si incheie pe locul secund grupa din Conference League

Echipa CFR Cluj a obtinut victoria de care avea nevoie in partida cu Ballkani, scor 1-0, pentru a continua competitia si dincolo de faza grupelor.

Unicul gol al meciului disputat in Gruia a fost marcat de Boateng, in minutul 17, dupa o faza fixa de la coltul terenului.

Cu zece minute inaintea pauzei CFR Cluj a ratat doua lovituri de la 11 metri. In realitate a fost una singura, repetata la decizia arbitrului. De fiecare data portarul celor de la Ballkani a blocat sutul lui Deac!

CFR Cluj a facut pasul inapoi in partea secunda si a permis echipei kosovare sa domine jocul.

Pana la final echipa pregatita de Dan Petrescu a reusit sa tina de rezultat si sa obtina cele trei puncte.

CFR Cluj incheie grupa cu zece puncte in pozitia secunda.

Dincolo, in cealalta partida a grupei, Slavia Praga si Sivasspor au remizat, scor 1-1, in capitala Cehiei.

Sivasspor castiga grupa cu un total de 11 puncte, fiind urmata de CFR Cluj (10 puncte), Slavia Praga (8 puncte) si Ballkani (4 puncte).

CFR Cluj va intalni in faza playoff a Conference League o echipa care a incheiat pe locul al treilea in grupele Europa League.

Castigatoarele de grupa din Conference League sunt direct calificate in optimile de finala.

Tragerea la sorti a meciurilor din faza playoff vor avea loc in 7 noiembrie la Nyon.

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, Braun - Deac (Petrila 66), Boateng, Muhar, Roger (Cvek 88) - Yeboah, Malele (Janga 81). Antrenor: Dan Petrescu.

Ballkani: Frasheri - Thaqi, Dellova, Jashanica, Potoku (Kapra 72) – Zyba (Lucas 64), Emerllahu, Kuc(Tush 88) – Berisha (Bekteshi 64), Rrahmani, Jorenica. Antrenor: Ilir Daja.

Cartonaşe galbene: Deac 42, Muhar 61 / Emerllahu 32, Jashanica 34, Bekteshi 85.

Arbitri: Daniel Schlager – Christian Dietz, Sven Waschitzki (Germania).