CM 2018

Olanda si-a refacut moralul cu Bulgaria

Sursă foto: twitter.com/EuroQualifiers

Dupa infrangerea categorica suferita in Franta, echipa Olandei si-a revenit cu un succes pe teren propriu, la Amsterdam, in fata vecinilor nostri de la sud de Dunare.

Batavii s-au impus, cu 3-1, intr-un meci care l-a avut in prim plan pe decarul Davy Propper, jucator ales de Dick Advocaat in locul lui Wesley Sneijder pentru acest meci.

Noul decar al Olandei a deschis scorul devreme si tot el a inchis tabela cu o lovitura de cap, trecandu-si astfel in cont primele sale goluri internationale in doar al treilea meci pentru nationala tarii sale.

Golul Bulgariei a fost marcat de Georgi Kostadinov dupa o lovitura libera in minutul 68, dupa ce Arjen Robben marcase doua minute mai devreme al 34-lea sau gol international.

Intr-o alta partida din Grupa A, Suedia s-a impus categoric in Belarus, scor 4-0.

Franta intalneste Luxemburg duminica seara pe teren propriu.

Lupta pentru primele doua locuri in aceasta grupa se anunta una acerba, primele patru echipe fiind despartite de patru puncte. Inclusiv Bulgaria are sanse la locul doi de baraj.