CM 2018

Mircea Lucescu rateaza calificarea la Cupa Mondiala cu Turcia

Sursă foto: twitter.com/EuroQualifiers

Rezultat urias pentru Islanda care s-a impus cu 3-0 pe terenul Turciei si a urcat la conducerea clasamentului Grupei I.

Cu Mircea Lucescu suspendat, Turcia a fost practic umilita de o echipa a Islandei foarte aproape de prima calificare din istorie la Cupa Mondiale.

Johann Gudmundsson in minutul 32 si Birkir Bjarnason sapte minute mai tarziu au lovit decisiv pentru nationala insulara.

Dupa pauza, in minutul 49, Kari Arnason, le-a stins practic lumina turcilor prezenti pe stadionul din Eskisehir.

Cu 19 puncte, Islanda conduce Grupa I si are doua puncte in fata Croatiei si Ucrainei, echipe care se vor intalni la egalitate de puncte (17) in ultima etapa pentru locul doi in grupa.

Aceasta in conditiile in care Islanda nu ar trebui sa se impiedice de Kosovo acasa si sa rateze calificarea directa.

Turcia, cu 14 puncte, joaca in Finlanda si nu mai are nicio sansa la calificare.

La meciul cu numarul 100 in nationala pentru Luka Modric, Croatia s-a impiedicat surprinzator pe teren propriu de Finlanda, in timp ce Ucraina a batut in Kosovo, scor 2-0.