Granqvist 66'
1
0
Coreea de Sud

Asa am trait Suedia - Coreea de Sud. Arbitrajul video corecteaza o eroare a centralului

Am transmis live text in aceasta pagina, luni, de la ora 15:00 partida Suedia - Coreea de Sud din cadrul Grupei F la Cupa Mondiala.

16:53

90'

Hwang reia cu capul pe langa poarta si Coreea de Sud rateaza cea mai mare ocazie din acest meci.

80'

Larsson paraseste terenul accidentat si in locul sau intra Svensson, jucator in MLS la Seattle.

76'

Thelin intra in locul lui Toivonen.

72'

Hiljemark intra in locul lui Ekdal.

70'

Suedia preseaza si obtine a sasea lovitura de la colt in acest meci.

69'

Jung Woo-young intra in locul lui Kim Shin-wook la Coreea de Sud.

66'

Gol Granqvist!

Capitanul Suediei transforma de la punctul cu var. Un sut plasat la firul ierbii in stanga portarului.

64'

Arbitrul din Salvador acorda lovitura de la 11 metri dupa consultarea reluarilor oficiale. Claesson a cazut in duel cu Kim. O decizie corecta pana la urma.

62'

Jocul este oprit pentru arbitraj video. Suedia ar putea primi penalty.

61'

Claesson faulteaza din spate si primeste galben.

59'

Corner

Hwang patrunde in careu dupa depasirea lui Granqvist. Apare Jansson si trimite in corner.

56'

Cea mai mare ocazie a meciului apartine Suediei la lovitura de cap trimisa de Toivonen pe centrul portii. Respinge portarul sud-coreean.

55'

Hwang avertizat pentru un fault asupra lui Augustinsson. Foarte multe faulturi in acest meci (12-17 raportul oficial).

52'

Koo apare la finalizare si trimite cu capul in plasa laterala.

49'

Forsberg isi face mingea pe sut si trimite peste poarta din pozitie centrala.

46'

15:47

Pauza in meciul de la Nijni Novgorod.

45'

Claesson reia cu capul periculos spre poarta si mingea este deviata in corner.

43'

Toivonen cade in careul coreean dupa un contact cu Park si nu se acorda decat corner. Arbitrul din Salvador foarte sigur pe el.

29'

Berg apare din nou la finalizare si este blocat de aceasta data de fundasul Kim.

27'

Park nu mai poate continua si este inlocuit cu Kim.

23'

Dupa un inceput dominat de coreeni, Suedia pune stapanire pe mijlocul terenului si dicteaza ritmul partidei.

20'

Portarul coreean Jo respinge in extremis cu piciorul sutul lui Berg ramas in pozitie de finalizare.

12'

Atacantul Kim primeste galben pentru un fault asupra lui Ekdal.

4'

Corner

Primul corner al meciului pentru Coreea de Sud. Respinge Olsen si asiaticii raman in posesie.

1'

Incepe meciul de la Nijni Novgorod.

15:24
15:00
13:22

Coreea de Sud a depasit de doua ori faza grupelor, in 2002 pe teren propriu cand ajungea in semifinale si in 2010 la Mondialul sud-african. Asiaticii pierdeau in fata Uruguayului in optimi. La precedenta editie Coreea de Sud a obtinut un singur punct.

13:18

Suedia n-a mai castigat primul meci la Cupa Mondiala din 1958, cand invingea Mexic, cu 3-0.

13:18

Suedia are trei remize in precedentele trei meciuri inaugurale la Cupa Mondiala: 2-2 contra Camerunului in 1994, 1-1 cu Anglia in 2002 si 0-0 cu Trinidad Tobago in 2006.

13:15

Niciodata cele doua echipe nu s-au mai intalnit la Cupa Mondiala.

13:14

In noiembrie 2005 a avut loc ultimul meci intre Suedia si Coreea de Sud, partida incheiata la egalitate, scor 2-2.

13:14

Aceasta este a cincea intalnire intre cele doua echipe. Suedia este neinvinsa in precedentele patru meciuri cu cei din Coreea de Sud. In istoria intalnirilor directe exista un 12-0 la Jocurile Olimpice din 1984.