5
0
Arabia Saudita

Asa am trait Rusia - Arabia Saudita. Meciul de deschidere la Cupa Mondiala

Rusia si Arabia Saudita s-au intalnit, joi, cu incepere de la ora 18:00, pe stadionul Lujniki din Moscova in meciul inaugural al turnului final al Cupei Mondiale.

19:55

Fluier final dupa un meci cu cinci goluri. O deschidere ideala de Cupa Mondiala.

90'

Gol Golovin!

Golovin inscrie cu un sut din lovitura libera la coltul scurt. Abdullah invins si Putin la oficiala pare a spune: "N-avem ce face!".

90'

Taisser avertizat!

90'

Gol Cheryshev!

Executie superba cu exteriorul din partea lui Cheryshev, jucator care a inceput meciul pe banca de rezerve.

88'

Golovin devine primul jucator avertizat la acest turneu final.

86'

Rusii obtin un corner dupa o lovitura libera executata din stanga. Noul intrat Muhannad a trimis in afara terenului (5-2 raportul cornerelor).

84'

Alsahlawi ii lasa locul in teren lui Muhannad.

74'

Hatan intra in locul lui Yahia.

73'

78.011 spectatori prezenti la acest meci. Capacitatea arenei este de 81.000 de locuri.

72'

Gol Dzyuba!

La prima atingere de balon Dzyuba inscrie cu capul din sase metri.

70'

A doua schimbare la rusi:

Dzyuba in locul lui Smolov.

68'

Abdullah respinge din picioarele lui Smolov si Rusia trece pe langa golul trei.

64'

Cate o schimbare in fiecare echipa:

Fahad in locul lui Otayf la sauditi si Kuziaev in locul lui Samedov la rusi.

58'

Salman reia cu capul pe langa poarta dintr-o centrare venita de pe stanga. Cele mai bune minute pentru Arabia Saudita in acest meci.

56'

Cea mai mare sansa de gol a sauditilor in acest meci dupa o posesie prelungita. Centrare din dreapta si Alsahlawi rateaza de putin intalnirea cu balonul in sase metri.

52'

Samedov incearca poarta cu un sut din afara careului. Mingea se duce peste poarta.

46'

18:49

Pauza pe Lujniki din Moscova.

44'

Intrat in timpul reprizei, Cheryshev majoreaza avantajul Rusiei cu un sut din interiorul careului dupa o faza de contraatac. Doi fundasi sauditi ridiculizati de preluarea atacantului rus.

35'

Golovin cade in careul sauditilor, dar Nestor Pitana nu lasa loc de nicio interpretare.

31'

Salman inalta mingea in careul rusilor si Yasser trimite cu capul peste poarta.

30'

Lovitura libera periculoasa de care beneficiaza sauditii din marginea careului advers.

29'

Fanion ridicat la pasa lui Jirkov pentru cursa lui Smolov in marginea careului saudit.

23'

Dzagoev nu mai poate continua si iese de pe teren accidentat. Intra in locul acestuia Cheryshev, jucatorul legitimat in Spania la Villarreal.

21'

Prima sansa si pentru sauditi la reluarea lui Alsahlawi. Corner pentru echipa araba.

15'

Rusia forteaza si portarul saudit Abdullah respinge cu o mana. Doi jucatori raman intinsi pe gazon dupa o ciocnire, este vorba de Alburayk si Dzagoev. A fost insa un offside nesemnalizat si ar fi fost nevoie de VAR in eventualitatea unui gol.

14'

Gol Gazinsky!

Rusia deschide scorul prin Gazinsky cu o lovitura de cap in urma unei faze fixe de la coltul terenului. Este primul gol marcat de Gazinsky la nationala.

7'

Sansa pentru Rusia la sutul lui Samedov in blocajul lui Osama, capitanul Arabiei Saudite.

3'

Primul corner al meciului apartine Rusiei. O faza ramasa fara rezultat.

1'

A inceput meciul, a inceput Cupa Mondiala! Sauditii au avut lovitura de deschidere.

0'
18:00

17:58
17:56

Dupa discursurile tinute de Vladimir Putin si Giani Infantino se intoneaza cele doua imnuri de stat, ale Rusiei si respectiv Arabiei Saudite.

00:51

Echipele probabile

Rusia: Igor Akinfeev; Mario Fernandes, Fedor Kudryashov, Sergey Ignashevich, Yuri Zhirkov; Roman Zobnin, Daler Kuzyaev, Alan Dzagoev, Aleksandr Samedov, Aleksandr Golovin; Fedor Smolov;

Arabia Saudita: Abdullah Al-Mayouf; Usamah Husawi, Omar Hosawi, Yasser Al-Shahrani, Mohammed Al-Barik; Abdullah Otif, Salman Al-Faraj, Yahya Al-Shihri, Taisir Al-Jassim, Salem Al Dosari; Fahad Al-Molad.

Meciul va fi arbitrat de un argentinian.

00:37

In cele 13 meciuri disputate in istorie la Cupa Mondiala, Arabia Saudita a scapat fara gol primit intr-o singura ocazie, la victoria cu 1-0 obtinuta in fata Belgiei in SUA 94.

00:36

Rusia n-are nicio victorie in ultimele cinci meciuri la Cupa Mondiala (2 victorii si 3 remize), iar singurele succese obtinute dupa destramarea Uniunii Sovietice au fost obtinute contra echipelor africane (6-1 contra Camerunului in 1994 si 2-0 cu Tunisia in 2002).

00:35

Cu exceptia Africii de Sud in 2010, toate reprezentativele tarilor gazda au depasit grupele, iar Franta in 1998 este singura care a castigat trofeul pe teren propriu.

00:34

Singura intalnire a celor doua echipe dateaza din 1993, cand Arabia Saudita invingea Rusia intr-un amical pe teren propriu, cu 4-2.

00:33

Arabia Saudita revine la un turneu final dupa 12 ani de asteptare, iar chilianul Juan Antonio Pizzi are misiunea delicata de a egala cea mai buna performanta la un turneu final, iesirea din faza grupelor. Sauditii ajungeau in optimi in SUA 94, dupa doua victorii in grupe.

00:32

Rusia si Arabia Saudita sunt echipele cel mai slab clasate in ierarhia FIFA dintre cele prezente la Cupa Mondiala. Tara gazda, Rusia, este pe 70, in timp ce Arabia Saudita ocupa trei pozitii mai sus.