1
Iran
Bouhaddouz (ag) 90'

Asa am trait Maroc - Iran in Grupa B la Cupa Mondiala

Cele doua outsidere din Grupa B erau condamnate la victorie pentru a emite vreo pretentie in conditiile in care in urmatoarele meciuri vor intalni Spania si Portugalia.

19:56

90'

Gol Bouhaddouz (ag)!

Iranul da lovitura in al cincilea minut de prelungiri dupa o faza fixa. Marocanii sunt prabusiti. Bouhaddouz a inscris in propria poarta.

90'

Cedeaza putin nervii atat pe teren, cat si la nivelul celor doua banci tehnice. Ansarifard de la Iran este avertizat.

90'

Sase (6) minute de prelungire pentru acest meci!

78'

Beiranvand respinge in extremis cu o mana sutul lui Zyech. Cea mai mare ocazie din aceasta parte secunda apartine asadar Marocului.

77'

Intra si Bouhaddouz in locul lui El Kaabi la marocani.

76'

Sofyan Amrabat intra in locul lui Nordin Amrabat.

72'

Amrabat cade rau cu fata de pamant la un duel pentru balon in marginea terenului. Marocanul este serios zdruncinat si pare ca si-a pierdut putin busola. Va fi schimbare.

69'

Corner

Patrundere a lui Jahanbakhsh si centrare blocata in corner.

67'

Mehdi Taremi intra in locul lui Masoud Shojaei la iranieni.

61'

Prudenta e cuvantul de ordine in aceasta parte secunda. Marocul nu se mai avanta in ofensiva, iar Iranul face acelasi joc de asteptare.

49'

Harit reia defectuos dintr-o pozitie favorabila in interiorul careului.

47'

Jahanbakhsh avertizat pentru un fault la glezna.

46'

Se reia meciul arbitrat de o brigada din Turcia, cu celebrul de acum Cunyet Cakir la centru.

19:03

STATISTICA: Maroc si Iran n-au castigat niciodata la Cupa Mondiala vreun meci in care dupa primele 45 de minute se aflau la egalitate!

18:50

Pauza in meciul de la Sankt Petersburg din Grupa B a Cupei Mondiale.

44'

Shojaei cauta poarta cu un sut din lovitura libera. Mingea se duce putin peste transversala.

43'

Sansa monumentala de gol pentru Iran pe contraatac prin Sardar Azmoun. Scapat singur cu portarul, atacantul iranian a sutat in piciorul lui Mohamedi.

39'

Centrare la intalnire in careul iranian pentru El Kaabi. Acesta rateaza de putin intalnirea cu balonul.

35'

Jahanbakhsh suteaza direct spre poarta. Mingea se duce peste. Extrema dreapta a Iranului vine dupa un sezon cu 21 de goluri in prima liga olandeza la Alkmaar, unde a obtinut titlul de golgeter!

34'

El Ahmadi opreste cu pretul unui avertisment contraatacul iranian purtat de Sardar.

30'

Patrundere a lui Harit si finalizare cu dreptul in bratele lui Beiranvand.

28'

In primele 20 de minute Omid Ebrahimi de la Iran a atins doar de doua ori mingea (!), in timp ce Medhi Benatia a fost un adevarat controlor de pase la Maroc (27 atingeri).

27'

Posesie zdrobitoare in favoarea Marocului: 67% - 33%.

19'

Minge scoasa fabulos de portarul iranian la sutul lui Benatia, capitanul marocan. Presiune uriasa exercitata de marocani in cautarea deschiderii scorului. Iranul se clatina tot mai mult.

12'

Prima aparitie a iranienilor in fata portii marocane. Centrare din stanga, iese portarul Mohamedi si retine.

10'

Masoud Shojaei, capitanul Iranului, vede primul galben al meciului pentru un fault la centrul terenului.

8'

El Kaabi preia in marginea careului advers dupa o respingere si suteaza pe langa poarta iraniana.

4'

Centrare pe scurt a lui Amrabat si Behlanda reia cu capul peste poarta.

3'

Corner

Al doilea corner pentru marocani, echipa din nordul Africii incepand mai bine partida.

2'

Harit trimite pe langa poarta Iranului.

1'

A inceput meciul de la Sankt Petersburg.

17:58
23:29

Echipele probabile

Maroc: Munir; Hakimi, Benatia, Saiss, Dirar; El Ahmadi; Ziyech, Boussoufa, Belhanda, N Amrabat; El-Kaabi;

Iran: Beiranvand; Mohammadi, Cheshmi, Khanzadeh, Rezaeian; Shojaei, Hajsafi; Taremi, Ansarifard, Jahanbakhsh; Azmoun.

23:27

Locul 37 in clasamentul FIFA, patru pozitii inaintea Marocului, nationala Iranului a castigat grupa de calificare in fata puternicei Coreea de Sud.

23:25

Maroc a ajuns la turneul final cu o serie impresionanta de 18 meciuri fara infrangeri, iar printre "victimele" Leilor din Atlas se numara echipe precum Egipt, Nigeria sau Serbia.

23:20

Este prima participare a marocanilor la un turneu final dupa doua decenii. Ultima oara i-am vazut la lucru in Franta 98.

23:17

In patru participari la Cupa Mondiala niciodata pana acum Marocul n-a castigat primul meci.

23:17

La prima vedere Maroc si Iran par victime sigure intr-o Grupa B in care Spania si Portugalia sunt marile favorite la calificarea in optimi. De aceea, meciul direct al celor doua natiuni arabe reprezinta unul de totul sau nimic. Egalul nu avantajeaza pe nimeni.