1
Spania
Diego Costa 56'

Asa am trait Iran - Spania in Grupa B. Gol anulat Iranului pentru un offside

Am transmis live text in aceasta pagina cu incepere de la ora 21:00 partida Iran - Spania care a contat pentru Grupa B a turneului final al Cupei Mondiale.

22:54

90'

Omid il opreste neregulamentar pe Rodrigo.

89'

Rodrigo intra in locul lui Costa si marcheaza debutul la Mondial.

86'

Ghoddos intra in locul lui Amiri.

82'

Mehdi apare la finalizare si trimite cu capul din sase metri. Pique fusese ridiculizat in flanc de Amiri si Spania scapa cu fata curata.

80'

Asensio intra in locul lui Vazquez.

79'

Amiri il faultaeza pe Carvajal la centrul terenului.

77'

Isco suteaza in zidul iranian. Mingea ramane in posesia spaniolilor.

76'

Vazquez faultat in marginea careului si e pozitie favorabila pentru spanioli.

74'

Ansarifard ii lasa locul in teren lui Jakanbaksh.

71'

Koke intra in locul lui Iniesta.

69'

Mohammadi intra in locul lui Haji Safi.

64'

In cele din urma golul Iranului este invalidat pentru o pozitie afara din joc.

63'

62'

Eztolahi trimite in poarta dupa o centrare din lovitura libera. Iranienii se bucura ca pentru castigarea Cupei Mondiale, in timp ce arbitrul e cu bratul sus. Momente de confuzie si e nevoie de arbitraj video.

56'

Gol Diego Costa!

Spania deblocheaza tabela prin Diego Costa, jucator care ajunge la cota trei reusite la acest turneu final. Iniesta a facut diferenta cu o pasa pe jos si Costa a pivotat in careu marcand cu sansa.

53'

Pique respinge cu capul si Karim suteaza in plasa laterala. Spectatorii de la tribuna a doua au vazut "gol".

49'

Haji Safi respinge din fata portii, Spania continua sa preseze si portarul iranian respinge cu o mana sutul lui Busquets.

46'

Start in repriza secunda.

21:48

Andres Cuhna pune capat primelor 45 de minute.

45'

David Silva rateaza cea mai mare ocazie a reprizei. Mingea este deviata in corner.

41'

Isco il gaseste cu greu pe Silva in fata portii. Acesta e cu spatele si in cele din urma gaseste sutul in blocaj.

38'

Probleme pentru arbitrul intalnirii. Se incing spiritele dupa un contact intre Costa si portarul iranian. Atacantul spaniol l-a calcat pe Beiranvand dupa un schimb verbal in care cei si-au urat "de bine".

37'

Hajsafi ramane intins pe gazon si este scos pe brate in afara terenului.

36'

La una dintre putinele aparitii in jumatatea spaniola, Rezaeian centreaza spre careu si Alba respinge in corner. Prima lovitura de la colt pentru Iran.

30'

Iniesta intoarce in careu pentru Costa, intervine decisiv Ezatolahi si trimite in corner.

25'

Portarul iranian retine mingea trimisa de David Silva din libera.

17'

Ramos suteaza in blocaj dintr-o lovitura libera.

16'

Moment hazliu cu Ramos care ii da un branci arbitrului uruguayan Cunha facandu-si spre pentru o centrare in careu.

14'

Ansarifard trimite slab spre poarta spaniola.

10'

Ezatolahi a fost ultimul care a atins mingea si Spania e privata de un corner.

10'

Centrare in sase metri unde Busquets, Pique si Ramos trec pe langa balon.

9'

Lovitura libera pentru Spania din flancul stang.

1'

A inceput meciul.

0'
12:00

Spania si Iran nu s-au mai intalnit niciodata pana acum. Iran a pierdut cinci din cele sase meciuri disputate la Cupa Mondiala impotriva echipelor europene, in timp ce Spania este neinvinsa contra echipelor asiatice (doua victorii si doua remize). In 2002 spaniolii erau eliminati de Coreea de Sud la loviturile de departajare.

12:00

Iran poate deveni prima echipa din Asia, dupa Coreea de Sud in 2002, care castiga doua meciuri la rand in cadrul Cupei Mondiale.

11:59

Spania a parasit turneul final dupa faza grupelor de doua ori in ultimele trei participari cand a pierdut meciul inaugural. Exceptie face editia din 2010 cand, in pofida infrangerii in primul meci, spaniolii au castigat trofeul.

11:58

Diego Costa a marcat opt goluri in ultimele opt meciuri internationale. O va face din nou contra Iranului?

11:58

In victoria cu Maroc din prima etapa Iran a devenit prima echipa din 1966 pana acum care a marcat la Cupa Mondiala fara sa aiba macar un sut pe poarta timp de o repriza.

11:57

Spania a primit zece goluri in ultimele patru meciuri la Cupa Mondiala, adica la fel de multe cate au incasat in ultimele 15 meciuri combinate la turneul final.