1
Australia
Jedinak 62'

Asa am trait Franta - Australia in Grupa C la Cupa Mondiala

Am transmis live text in aceasta pagina, sambata de la ora 13:00, meciul de debut al Frantei la Cupa Mondiala.

14:52

88'

Lovitura libera pentru francezi. Fekir suteaza in zidul australian.

86'

Cartonas galben Behich!

Fault asupra lui Fekir.

82'

81'

Gol Pogba!

Gol norocos de 2-1 marcat de francezi prin Pogba. Mingea a depasit linia portii si apoi a iesit, dar s-a vazut de pe transmisia directa ca a fost gol valabil.

78'

Matuidi intra in locul lui Tolisso.

71'

Irvine in locul lui Rogic. Acesta n-are niciun motiv sa se grabeasca.

70'

Giroud intra in locul lui Griezmann. De asemenea, Fekir ii ia locul lui Dembele.

64'

Juric intra in locul lui Nabbout la australieni.

63'

62'

Gol Jedinak!

Australia egaleaza 1-1 din lovitura de la 11 metri. Sut pe jos in stanga lui Lloris.

61'

Lovitura de la 11 metri pentru Australia la un hent comis de Umtiti.

58'

Griezmann aproape de 2-0 cu un sut din interiorul careului.

58'

Gol Griezmann!

Sut in forta de la punctul cu var si 1-0 pentru Franta. Nicio sansa pentru Ryan care nici nu s-a mai aruncat dupa balon.

56'

Penalty pentru francezi la faultul lui Milligan asupra lui Griezmann.

55'

Pentru prima data la acest turneu final avem arbitraj video. Centralul din Uruguay merge la margine pentru a revedea faza.

54'

Griezmann cade in careul francez, insa nu se acorda nimic. Jocul continua cu o tentativa de contraatac a australienilor.

49'

41.279 de spectatori la Kazan. Este cifra oficiala comunicata de FIFA.

48'

Leckie il loveste cu cotul in fata pe Hernandez si este iertat de al doilea galben.

48'

Centrare a lui Pogba in fata portii, dar fundasii australieni sunt de netrecut.

46'

14:04
13:48

Pauza in meciul de la Kazan. Dupa un inceput energi al francezilor, jocul s-a echilibrat si cea mai mare ocazie a apartinut Australiei la o faza fixa.

44'

O noua interventie decisiva a lui Sainsbury la mingea lui Pogba pentru Griezmann.

35'

Sainsbury respinge in corner o minge trimisa periculos de catre Dembele.

18'

17'

Sansa monumentala de gol pentru australieni la o faza fixa. Centrare in careu si Tolisso aproape de autogol. Respinge Lloris cu o mana in corner.

14'

Griezmann trimite la intalnire si capitanul australian Mooy respinge in corner.

12'

Cartonas galben Leckie!

Primul avertisment l meciului. Hernandez a fost jucatorul faultat in partea stanga a jumatatii australiene.

6'

Minge grea pentru portarul Ryan, insa acesta reuseste sa blocheze sutul lui Griezmann. Asa cum era de asteptat Franta domina jocul.

2'

Prima ocazie a meciului apartine francezilor. Patrundere a lui Mbappe si sut pe coltul scurt blocat de portarul Ryan.

1'

Start de meci la Kazan. Este prima partida a zilei dintr-un maraton de patru jocuri, toate LIVE TEXT pe onlinesport.ro

0'
12:58

00:29

Doar doua victorii a obtinut Australia in cele 13 meciuri la Cupa Mondiala: 3-1 cu Japonia in 2006 si 2006 cu Serbia in 2010. O singura data Australia a incheiat un meci fara gol primit, 0-0 cu Chile in 1974.

00:28

Australia a trecut o singura data de faza grupelor, in 2006, cand era eliminata in optimi de viitoarea campioana mondiala, Italia.

00:28

Franta a castigat doar trei din ultimele 12 meciuri in faza grupelor la Cupa Mondiala, invingand Togo, Honduras si Elvetia. In rest are cinci remize si patru infrangeri.

00:27

Franta si Australia au impartit victoriile cand s-au intalnit pe teren neutru. A fost un 1-0 pentru francezi la un amical disputat in Japonia, in mai 1994, si un 1-0 pentru "Canguri" in Coreea de Sud, in iunie 2001. Ultima confruntare, la Paris, s-a incheiat cu un aspru 6-0 in favoarea "Cocosilor Galici".

00:26

Accidentat la unul dintre antrenament, atacantul Kylian Mbappe (al doilea cel mai tanar jucator de la Cupa Mondiala) este suta la suta refacut si va putea intra din primul minut.

00:25

Atentie la atacantul australian Tim Cahill care, la cei 38 ani ai sai, poate intra in istoria Cupei Mondiale ca al patrulea jucator, dupa Pele, Miroslav Klose si Uwe Seeler, care marcheaza la patru editii diferite ale turneului final.