1
Uruguay
Gimenez 90'

Asa am trait Egipt - Uruguay in Grupa A la Cupa Mondiala

Am transmis live text in aceasta pagina, vineri, de la ora 15:00, duelul dintre Salah si Luis Suarez sau Cavani in Egipt - Uruguay, a doua partida din Grupa A la Cupa Mondiala.

90'

Hegazy vede primul galben al meciului.

90'

Gol Gimenez!

Deschidere de scor dupa o faza fixa. Centrare in careu si fundsul central Gimenez reia cu capul de langa doi egipteni.

88'

Cavani suteaza in bara!

87'

Lovitura libera periculoasa obtinuta de Uruguay in marginea careului. Intre timp Vecino i-a lasa locul in teren lui Torreira.

83'

Parada fabuloasa a portarului egiptean la reluarea lui Cavani. Un voleu senzational din afara careului pozitie centrala.

82'

Warda ii lasa locul lui Ramadan si astfel Salah nu bifeaza niciun minut in acest meci.

82'

Egiptenii mai periculosi pe acest final de partida. Elneny incearca un lob din 14-15 metri si mingea se duce peste poarta.

79'

Caceres intervine decisiv si respinge prin alunecare din fata lui Warda. Egiptul periculos pe contraatac prin Kahraba.

73'

Luis Suarez scapa singur cu portarul din pasa lui Cavani, are timp suficient sa preia si este blocat in cele din urma de Elshenawy.

72'

Muslera intervine decisiv la sutul din lateral trimis de Elneny.

69'

Corner

Centrare pentru Cavani, acesta se intoarce cu fata la poarta si mingea trimisa spre poarta il loveste in mana pe Caceres.

67'

Centrare in forta incercata de Kahraba, insa Godin inchide bine acolo si blocheaza. Unul dintre putinele atacuri pozitionale ale egiptenilor.

63'

Kahraba intra in locul lui Mohsen. Varful schimbat n-a avut nicio sansa in fata apararii uruguayene.

58'

Sanchez intra in locul lui Nandez la Uruguay. De asemenea, De Arrascaeta intra in locul lui Rodriguez. Foarte slab acest numar 10 De Arrascaeta, un jucator de 24 ani de la Cruzeiro (Brazilia).

56'

Incercare de sut din partea lui Trezeguet. Executie modeste, nedemna pentru un turneu final.

51'

Prima schimbare a meciului la egipteni: Morsy intra in locul lui Hamed, accidentat.

50'

46'

Sansa de gol ratata de Luis Suarez. Demarcat in careu acesta a sutat in portarul egiptean Elshanawy.

46'

15:47

Pauza la Ekaterinburg. In minutul suplimentar al primei parti fiecare dintre echipe a incercat cate un atac decisiv.

43'

Atac promitator al Egiptului pe zona centrala cu mingea scoasa apoi la margine, insa centrarea in careu este fara adresa.

39'

Warda incearca o foarfeca, dar rateaza executia si cade rau pe spate. Jocul e oprit si se reia cu posesia sud-americanilor.

38'

Iesire spectaculoasa a lui Godin cu mingea la picior din propria jumatate. Pasa in careul advers pentru De Arrascaeta, insa decarul uruguayan are o preluare ratata.

33'
31'

Minge sutata in zid de Luis Suarez dintr-o lovitura libera.

30'

Statistica suturilor spre poarta: 5-2 Uruguay.

26'

Replica egiptenii prin Mohsen al carui sut ajunge in bratele lui Muslera. Meciul incepe sa se aprinda usor, usor.

24'

Ce ocazie rateaza Luis Suarez! Centrare din corner si varful Uruguayului loveste gresit balonul care se duce in plasa laterala.

23'

Un nou corner pentru Uruguay dupa un voleu al lui Cavani deviat de Gabr.

22'

Corner

Caceres obtine primul corner al meciului dupa un duel cu Fathi.

16'

Centrare in careu, respinge apararea Uruguayului. Totul se incheie cu o repunere din 6 metri.

15'

Olandezul Bjorn Kuipers acorda lovitura libera pentru egipteni la 25 metri aproximativ de poarta lui Muslera.

14'

Luis Suare reia slab pe langa poarta din interiorul careului.

11'

Muslera intervine si blocheaza sutul lui Trezeguet. Primul sut pe poarta si pentru egipteni.

8'

Primul sut pe spatiul portii apartine sud-americanilor. Cavani l-a intins pe El Shanawy.

1'

Start de partida la Ekaterinburg, unde tribunele nu sunt nici pe departe pline.

0'
15:10
23:14

Uruguay are o singura infrangere in ultimele opt meciuri disputate in faza grupelor la Cupa Mondiala. In rest a castigat patru si a remizat in alte trei intalniri. Cu toate acestea, formatia sud-americana n-a castigat niciunul din ultimele sase meciuri de intrare in competitie (3 remize si 3 infrangeri). Ultima victorie in primul meci la Cupa Mondiala dateaza din 1970, un 2-0 cu Israel.

23:12

Egipt a disputat pana acum patru meciuri la Cupa Mondiala si inca asteapta primul succes dupa doua remize si doua infrangeri. Nicio alta echipa africana n-a disputat atatea meciuri la turneul final fara sa castige macar o data.

23:11

Uruguay este neinvinsa in meciurile contra echipelor africane la Cupa Mondiala: o victorie si doua remize!

23:11

Semifinalista in 2010 cu Diego Forlan stralucitor pe teren, Uruguay a dezamagit la precedenta editie a Cupei Mondiale, fiind eliminata in optimi de finala.

23:09

Egipt revine la un turneu final de Cupa Mondiala dupa 28 ani, iar toti ochii vor fi atintiti spre Salah, jucatorul care a marcat 44 de goluri in toate competitiile sezonul recent incheiat pentru Liverpool.

23:05

Se vor afla fata in fata doi dintre cei mai reputati tehnicieni de la Cupa Mondiala. Hector Raul Cuper pe banca Egiptului si Oscar Washington Tabarez la Uruguay, cel mai in varsta selectioner de la turneul final.

23:03

Principala stire pe marginea acestui meci este disponibilitatea lui Mohammed Salah de a intra pe teren din primul minut. Accidentat in finala Ligii Campionilor, liderul nationalei Egiptului a fost multe zile incert pentru primul meci la Cupa Mondiala.

23:01

Meciul se va disputa la Ekaterinburg in cel mai estic punct de pe harta turneului final.