2
0
Nigeria

Asa am trait Croatia - Nigeria in Grupa D

Maratonul fotbalistic de sambata la Cupa Mondiala s-a incheiat cu partida Croatia si Nigeria din Grupa D.

23:54

Final de meci.

90'

Kovacic rateaza singur cu portarul. Avea si varianta unei pase pentru Perisic.

89'

Cartonas galben Brozovic!

Pentru un fault in propria jumatate.

88'

Nwankwo intra in locul lui Obi Mikel.

87'

Minge in careul croat si Moses suteaza in blocaj.

87'

Etebo incearca sutul de la distanta si minge se duce mult peste poarta.

86'

Pjaca intra in locul lui Mandzukic. O schimbare la trecerea timpului.

79'

Centrare a lui Perisic in careu, respinge portarul nigerian in fata si africanii scapa cu fata curata.

78'

Kovacic intra in locul lui Rebic.

77'

Iheanacho, intrat in locul lui Eghalo, trimite pe langa poarta dintre patru adversari.

72'

71'

Gol Modric!

Penalty executat impecabil si Croatia are 2-0.

70'

Lovitura de la 11 metri pentru Croatia. Ekong l-a luat in brate pe Mandzukic si faultul este evident.

66'

Moses cade in careul advers in contact cu Strinic, dar nici vorba de penalty.

63'

Mandzukic reia cu capul pe langa poarta dupa o centrare din dreapta.

60'

Brozovic intra intra in locul lui Kramaric.

46'

Start de parte secunda.

22:47

Pauza la Kaliningrad. Autogolul lui Etebo face diferenta dupa 45 de minute.

45'

Iwobi suteaza spre poarta si mingea este blocata de unul dintre croati.

39'

Centrare in careul nigerian si Kramaric reia cu capul peste poarta.

32'

Gol Etebo (ag)!

Centrare a lui Modric, balon prelungit cu capul pe spate si Mandzukic reia in poarta. Mingea a fost deviata de Etebo si avem al doilea autogol la acest turneu final.

30'

Cartonas galben Rakitic!

Pentru o intrare cu talpa pe glezna lui Moses.

24'

Centrare in fata portii nigeriene, respinge de acolo un fundas. Portarul Uzoho a ezitat sa iasa din poarta.

21'

Ighalo se demarca in careu si obtine primul corner pentru Super Vulturi.

16'

Kramaric trimite pe langa poarta nigeriana.

14'

Perisic trimite peste poarta dupa o actiune pornita din flancul stang.

13'

Un inceput echilibrat de partida, fara nicio faza notabila pana in acest moment.

1'

A inceput meciul de la Kaliningrad.

0'
00:59

Alex Iwobi, Ahmed Musa si Kelechi Iheanacho sunt jucatorii de urmarit din echipa "Super Vulturilor", alaturi de experimentatii Obi Mikel sau Victor Moses.

00:58

Nigeria are cea mai mica medie de varsta dintre toate participantele la turneul final: 25 ani si 336 zile.

00:58

Un singur succes a obtinut Croatia in ultimele sapte meciuri la Cupa Mondiala. In rest are doua remize si patru infrangeri. De asemenea, in doar doua meciuri din ultimele 11 croatii au scapat fara gol primit.

00:57

O singura data Croatia a mai intalnit o echipa africana la Cupa Mondiala, pe Camerun in 2014 si s-a impus cu 4-0.

00:56

Croatia si Nigeria se intalnesc pentru prima data la nivelul echipelor de seniori.

00:55

Croatia n-a mai depasit faza grupelor din Franta 98, cand echipa aflata pe atunci la debut obtinea locul al treilea.