1
Islanda
Finnbogason 24'

Asa am trait Argentina - Islanda in Grupa D la Cupa Mondiala

Debutanta Islanda a incercat marea cu degetul in fata Argentinei lui Lionel Messi, finalista editiei precedente a Cupei Mondiale, si a reusit prima surpriza a turneului final.

90'

Sut in zid trimis de Messi. Meciul e gata si se produce prima surpriza la Mondial.

90'

Messi obtine lovitura libera in al patrulea minut suplimentar.

90'

Messi isi face din nou culoar de sut, dar nu prinde poarta. Islanda se apara cu toata echipa in propriul careu.

90'

Cinci minute de prelungire.

88'

Mascherano, noul lider de selectii in nationala Argentinei (144), suteaza pe centrul portii.

87'

Interventie decisiva a lui Halldorson la o minge care se ducea spre coltul lung.

84'

Higuain intra in locul lui Meza.

82'

81'

Messi suteaza putin pe langa poarta din afara careului.

78'

Excelenta preluare a lui Messi in careu, dar in momentul sutului apare Saevarsson si ii sufla balonul.

77'

Noul intrat Pavon cade in careul islandez. Argentinienii solicita penalty, dar polonezul de la centru arata repunere din sase metri.

76'

Pavon in locul lui Di Maria si Skulason in locul lui Gunnarson.

73'

Messi suteaza in zid dintr-o lovitura libera. Nu-i iese nimic decarului argentinian.

71'

Banega suteaza pe centrul portii in bratele portarul islandez.

66'

Acelasi Messi cauta sa se revanseze dintr-o lovitura libera. Mingea se duce peste poarta.

64'

Messi rateza penalty!

63'

Meza este busculat in careul islandez si se acorda lovitura de la 11 metri.

56'

Corner

Aguero se lupta in careu si obtine cornerul cu numarul opt pentru Argentina.

54'

Banega intra in locul lui Biglia.

51'

44.190 de spectatori pe Spartak Arena din Moscova.

51'

Corner

Corner pentru Islanda la o minge blocata de Salvio.

47'

Di Maria ia o faza pe cont propriu si nu obtine decat un corner. Centrarea de la coltul terenului este reluata peste poarta de Otamendi.

46'

Reluare de partida.

16:48
45'

Gylfi Sigurdsson trimite pe langa poarta.

45'

Un hent comis de Messi la centrul terenului pe un contraatac argentinian.

44'

Raportul paselor pana acum e zdrobitor in favoarea Argentinei: 333-70!

42'

Faza controversata in careul islandez. Mingea este oprita cu mana de Ragnar Sigurdsson, dar nu se acorda decat corner.

39'

Corner

Patrundere a lui Messi in careu si sut blocat de Saevarsson in corner.

33'

Sut al lui Biglia putin peste poarta islandeza.

30'

Diagonala incercata de Messi. Mingea iese in afara terenului.

30'

Posesie zdrobitoare in favoarea Argentinei: 73%.

24'

Gol Finnbogason!

Islanda egaleaza dupa o respingere in fata a lui Caballero, iar Finnbogason pe faza a reluat in poarta. Primul sut pe poarta si primul gol pentru Islanda la Cupa Mondiala.

21'

Messi trimite si el pe poarta. Prinde Halldorsson.

19'

Gol Aguero!

Argentina deschide scorul cu un sut din intoarce in interiorul careului.

17'

Messi gaseste pentru prima data poarta, dar acolo este Halldorsson si respinge.

11'

Corner

Corner pentru Argentina dupa un atac in flancul stang. S-a incins jocul dupa cele doua ocazii de mai devreme.

10'

Balbaiala in defensiva argentiniana, mingea deviata ajunge la Bjarnason si acesta trimite pe langa poarta. Sansa imensa de gol.

9'

Islanda isi arata in premiera coltii prin Finnbogason. Demarcare in careul argentinian si sut pe langa poarta.

8'

Messi centreaza pe zona centrala si Tagliafico reia cu capul pe spate. Mingea trece putin alaturi.

6'

Argentina domina meciul si Islanda se apara cu tot efectivul in 40 metri.

4'

Centrare din stanga a lui Messi dintr-o lovitura libera si Otamendi sterge mingea pe langa poarta.

1'

Start de partida pe arena Spartak din Moscova.

15:54
15:04
00:43

Aceasta va fi prima confruntare intre Argentina si Islanda, doua echipe din lumi fotbalistice diferite pana la aparitia insularilor pe prima pagina in ultimii ani.

00:41

In pregatirea Cupei Mondiale Argentina a suferit doua infrangeri usturatoare: 2-4 cu Nigeria in noiembrie 2017 si 1-6 cu Spania. Lionel Messi n-a fost pe teren la niciuna dintre partide.

00:40

Cu 334.000 de locuitori, Islanda este cea mai mica natiune care a jucat vreodata la Cupa Mondiala.

00:39

Argentina s-a calificat cu emotii la turneul final, dupa ce a invins Ecuadorul in deplasare, in ultima etapa. Doar modesta Bolivia a marcat mai putine goluri decat vicecampioana mondiala din urma cu patru ani in preliminariile sud-americane (19 goluri).

00:37

Dupa impresia pozitiva lasata la EURO 2016 pentru Islanda urmeaza debutul la Cupa Mondiala, unul de foc impotriva uneia dintre favoritele la castigarea trofeului, Argentina. Ultima debutanta care a trecut de grupe a fost Slovacia, in 2010.