1
Rusia
Dzyuba 42'

Asa am trait Spania - Rusia pentru un loc in sferturi

Fosta campioana mondiala Spania a infruntat Rusia, duminica, de la ora 17:00, pentru un loc in sferturile Cupei Mondiale.

Penalty
P

Akinfeev respinge cu piciorul sutul lui Aspas si Rusia se califica in sferturi!!!

P

Golovin suteaza in forta si rusii preiau conducerea.
Spania - Rusia 2-3

P

Koke rateaza sau, altfel spus, apara Akinfeev.

P

Veteranul Ignashevich restabileste egalitatea.
Spania - Rusia 2-2

P

Pique scapa de presiune si inscrie cu un sut sigur.
Spania - Rusia 2-1

P

Smolov inscrie, desi De Gea ghicise coltul. Chiar a atins-o.
Spania - Rusia 1-1

P

Iniesta deschide seria si inscrie cu sut sigur
Spania - Rusia 1-0

Pauza 4
19:31

Se termina meciul. 120 de minute si scorul ramane incremenit la 1-1. Urmeaza lovituri de la 11 metri.

Prelungiri 2
120'

Rodrigo ajunge in pozitie de finalizare, dar trage slab in bratele lui Akinfeev.

109'

Spania rateaza de putin golul doi prin Rodrigo dupa o cursa pe dreapta. Mingea a ricosat cu sansa la Carvajal, dar acesta a trimis in blocaj.

106'

Ultimele 15 minute efective de joc debuteaza acum.

Prelungiri 1
105'

Reluare cu capul a lui Pique in bratele lui Akinfeev.

104'

Rodrigo intra in locul lui Asensio.

100'

Asensio trage pe poarta. Primul sut cadrat dupa minute bune.

97'

Premiera la Cupa Mondiala: a patra schimbare. Intra Erokhin in locul lui Kuziaev.

91'

Aspas patrunde in careu si intoarce in fata portii pentru Carvajal. Apare si intervine decisiv Kudryashev.

91'

Incepe prima repriza de prelungiri.

Pauza 2
18:52

Kuipers fluiera finalul primelor 90 de minute. Meciul intra in prelungiri.

90'

Smolov trimite spre poarta dupa un balon pierdut de Carvajal in propria jumatate.

90'

Centrare din corner si Ramos reia cu capul peste poarta.

89'

Presiune puternica a spaniolilor. Lovitura libera si lovitura de cap a lui Pique este blocata in corner.

85'

Sansa mare de gol pentru Spania la sutul lui Iniesta respins de Akinfeev. Mingea ajunge la Aspas si acesta trimite paralel cu linia portii.

81'

711 la 162 raportul paselor in favoarea spaniolilor si posesie zdrobitoare (74%).

80'

Aspas intra in locul lui Costa.

74'

Rusia face pasul inapoi si tine cu dintii de acest egal. Am putea avea primele prelungiri.

71'

Avertisment pentru Zobnin.

70'

Carvajal intra in locul lui Nacho.

67'

A intrat Iniesta in locul lui Silva.

66'

Golovin cade in careul spaniol si nu se acorda nimic. A alunecat de langa Alba.

64'

Intra si Smolov in locul lui Dzyuba. Ultima schimbare la rusi.

61'

Cheryshev intra in locul lui Samedov.

51'

Costa reia cu capul peste poarta.

46'

Granat intra in locul lui Zhirkov.

46'

Start de repriza secunda.

17:48

Pauza la Moscova.

45'

Acelasi Costa reia cu capul pe poarta. Retine Akinfeev.

45'

Akinfeev iese din poarta si il blocheaza decisiv pe Costa.

42'

Gol Dzyuba!

Rusia egaleaza cu un sut sigur al lui Dzyuba de la punctul cu var.

40'

Pique este avertizat pentru hentul comis.

40'

Lovitura de la 11 metri pentru rusi la un hent comis de Pique. Puternicul Dzyuba a reluat cu capul si mingea l-a lovit in mana pe Pique.

36'

Prima sansa de gol a rusilor la sutul lui Golovin din afara careului. Mingea se duce putin pe langa.

29'

Incursiune a lui Golovin pe dreapta si este blocat de Isco.

12'

Gol Ignasevich (a.g.)!

Spania deschide scorul dupa o faza fixa. Ramos se bucura, dar pe reluare pare ca a fost mai degraba autogolului lui Ignasevich.

7'

Asa cum era de asteptat Spania controleaza jocul de posesie. Pana acum nicio ocazie.

1'

A inceput meciul.

16:54
11:45

Rusii n-am mai jucat in faza eliminatorie de la infrangerea suferita in fata Belgiei, dupa prelungiri, cu 4-3, in 1986.

11:44

Spania nu a castigat niciodata in fata unei gazde a Cupei Mondiale.

11:43

Rusia evolueaza in premiera in faza eliminatorie la Cupa Mondiala dupa destramarea URSS.

11:42

Spania: David De Gea; Dani Carvajal, Gerard Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba; Sergio Busquets, Koke, Andres Iniesta, Isco; Diego Costa and Iago Aspas. Rusia: Igor Akinfeev; Mario Fernandes, Ilya Kutepov, Sergey Ignashevich, Yuri Zhirkov; Roman Zobnin, Daler Kuzyaev; Aleksandr Samedov, Aleksandr Golovin, Denis Cheryshev; Artem Dzyuba